W Gdańsku powstanie nowy, wielki prywatny akademik z częścią hotelową [WIZUALZIACJE]

Orzech

Właściciel cieszącego się ogromnym zainteresowaniem akademika i apartamentów pod marką Collegia zlokalizowanego przy ul. Sobieskiego w Gdańsku, rozpoczął budowę kolejnej inwestycji w Trójmieście. Nowopowstający kompleks łączący funkcję nowoczesnego domu studenckiego, hotelu oraz przestrzeni usługowej, realizowany jest przy głównej arterii Trójmiasta – Alei Grunwaldzkiej 239, naprzeciwko kampusu Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu WSB Merito Gdańsk.

Nowoczesna, multifunkcjonalna inwestycja przy Al. Grunwaldzkiej jest wynikiem różnorodnych doświadczeń nabytych w czasie czterech lat prowadzenia jednego z pierwszych prywatnych akademików w Polsce i współpracy ze sprawdzonym zespołem projektowym: arch. Joanną Wojtas i arch. Moniką Tyszkiewicz i arch. Andrzejem Tyszkiewiczem z biura projektowego ABACUS.

Pierwszy obiekt oddany został użytku w 2020 roku, służąc przede wszystkim studentom Politechniki Gdańskiej i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, z którymi sąsiaduje. Nowa inwestycja zapewniać będzie komfortową bazę noclegową dla studentów dwóch kolejnych gdańskich uczelni i ugruntuje marce Collegia dominującą pozycję na trójmiejskim rynku akademików. W swoim prosperującym od 4 lat budynku Collegia wypracowała elastyczny model biznesowy, który pozwala jej na zmianę funkcji w okresie letnim z akademika na hotel, stając się istotnym obiektem noclegowym w całym Trójmieście, z bazą noclegową zapewniającą 450 pokoi. Nowa inwestycja pozwoli znacząco powiększyć tę bazę.

Założeniem nowopowstającej inwestycji jest połączenie obu tych funkcji: akademika i hotelu przez cały rok równolegle. Na powierzchni 24 tys. mkw. i na 13 kondygnacjach naziemnych zapewniono 100 pokoi hotelowych i 392 pokoje akademickie oraz funkcje usługowe i inne, niezbędne dla mieszkańców.

Na najwyższych kondygnacjach mieścić się będzie hotel, z widokiem na Zatokę Gdańską i Trójmiejski Park Krajobrazowy oraz liczne gdańskie atrakcje. Na pierwszym piętrze budynku ulokowane zostaną funkcje usługowe. Zaprojektowano na nim lokal gastronomiczny, dwie oddzielne sale konferencyjne mogące pomieścić do 50 i 100 osób, z zapleczem gastronomicznym oraz fitness.

Na pozostałych 10 kondygnacjach mieścić się będzie część akademika, w którym znajdą się miejsca noclegowe dla ok. 500 osób w różnorodnych konfiguracjach mieszkalnych. W części studenckiej mieścić się będą zarówno apartamenty z dużymi prywatnymi tarasami, klasyczne pokoje jednoosobowe, jak i oddzielne pokoje ze wspólną kuchnią i łazienką. Wszyscy mieszkańcy będą mieli zapewniony dostęp do przestrzeni wspólnych: pomieszczeń nauki, odpoczynku i relaksu, pralni, fitnessu i gastronomii z dużym ogólnodostępnym tarasem. Ponadto, w budynku przewidziano także 187 miejsc parkingowych.

Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku, zdecydowaliśmy się stworzyć przestrzeń, która zapewni nie tylko komfortowe warunki do mieszkania studentom, ale także będzie sprzyjać integracji, wypoczynkowi i nauce – mówi Karol Wojtas, członek zarządu w spółce odpowiedzialnej za realizację inwestycji. – W nowym budynku znajdzie kwaterunek 500 studentów, dla których tworzymy wymarzoną przestrzeń do życia podczas okresu studiowania. Stawiamy na komfort pod każdym względem, zaczynając od lokalizacji naszych obiektów w bardzo bliskim sąsiedztwie z kampusami akademickimi, poprzez standard wykończenia wnętrz i wyposażenia pokoi, komfort dostępu do części wspólnych przeznaczonych dla mieszkańców, jak i usług ogólnodostępnych w budynku, wśród których będą przestrzenie gastronomiczne, garaż dla samochodów i dużej liczby rowerów. Nieustannie analizujemy rynek i potrzeby młodych ludzi, by maksymalnie podwyższać komfort zamieszkania w naszych obiektach. Nasze domy studenckie realizujemy na poziomie o podwyższonym standardzie hotelu 3-gwiazdkowego, pozwalające mieszkańcom na duży komfort zamieszkania. W nowym obiekcie, podobnie, jak w naszym pierwszym akademiku położonym przy Politechnice Gdańskiej, studenci mają zapewnione wykończone i w pełni wyposażone pokoje z prywatnymi łazienkami i aneksami kuchennymi, w opcjach jedno i dwuosobowej. Ponadto zaplanowaliśmy dodatkowe udogodnienia, które przygotowujemy w ogólnodostępnych przestrzeniach wspólnych inwestycji. Znajdą się w nich strefy do nauki, rekreacji, integracji i wypoczynku. Przygotowywany obiekt będzie zlokalizowany blisko Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu WSB Merito Gdańsk oraz w pobliżu największego Trójmiejskiego hub-u biznesowego z Olivia Centre, Alchemią i biurowcem Wave, w których łącznie pracuje blisko 30 tys. osób. Dla tego segmentu rynku przygotowana została część hotelowa na ostatniej kondygnacji z przepięknym widokiem na panoramę Gdańska i morza – dodaje Karol Wojtas.

Obiekt mieści się na styku dwóch gdańskich dzielnic: Wrzeszcza i Oliwy, przy Alei Grunwaldzkiej – głównej arterii Trójmiasta, łączącej Gdynię i Sopot z centrum Gdańska, w pobliżu stacji Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, SKM i linii autobusowych. Kampusy Uniwersytetu Gdańskiego i WSB Merito dostępne są w odległości zaledwie 5 minut spacerem, a niewiele dalej znajduje się Trójmiejski Park Krajobrazowy, będący mekką miłośników sportów rekreacyjnych i wyczynowych.

Termin oddania inwestycji do użytku zaplanowano na wiosnę 2026 r. Za realizację obiektu odpowiada spółka MEGA S.A., pełniąca rolę Generalnego Wykonawcy , która dla grupy Collegia wcześniej realizowała również obiekt na ulicy Sobieskiego.

O inwestorze:

Grupa Collegia to spółki założone i działające pod wspólną marką w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby społeczeństwa. Od wielu lat tworzą innowacyjne projekty w sektorze nieruchomości komercyjnych, umiejętnie łącząc funkcjonalność i estetykę z wiedzą technologiczną i trendami współczesnej architektury. Przez wieloletni okres swojej działalności poprzez uczestnictwo w innowacyjnych przedsięwzięciach Collegia zdobyła doświadczenie rynku polskim i zagranicznym, stale poszerzając obszary swojej działalności. Collegia kompleksowo tworzy inwestycje pamiętając o zasadach zrównoważonego rozwoju i potrzebach społeczności w długiej perspektywie czasu. Obecnie działanie nakierowane jest na wdrażanie w Polsce innowacyjnych rozwiązań w sektorze akademików i budynków biurowych.