Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 zostało uruchomione przez firmę APA Group w Gliwicach. Projekt ma charakter edukacyjny. Jest skierowany do sektora przemysłowego, a w szczególności MŚP. Pokazuje technologie Przemysłu 4.0 w rzeczywistym użyciu i uczy analizy kluczowych danych produkcyjnych.
Gliwicka firma APA Group podczas obchodów 20-lecia działalności, uroczyście uruchomiła 11 czerwca 2021 r. Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0. Zebrani goście, w których skład wchodzili m.in. przedstawiciele branży produkcyjnej, eksperci automatyzacji, robotyzacji, reprezentanci instytucji gospodarczych, mieli okazję zobaczyć, jak człowiek wydaje polecenie poprzez smartwatch mobilnemu cobotowi (robotowi przeznaczonemu do bezpośredniej interakcji człowieka z robotem we wspólnej przestrzeni), który następnie uruchomił manualnie proces produkcji na stacji ekspozycyjnej.
Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 jest szansą dla firm na sprawdzenie nowoczesnych rozwiązań, na których opiera się koncepcja Przemysłu 4.0, jak np. IoT, big data czy machine learning, zanim w nie zainwestują.
– W całej Europie zmienił się łańcuch dostaw, co jest dla małych i średnich firm olbrzymią szansą. Mogą ją wykorzystać dzięki technologii, jednak żeby chciały pójść tą drogą, musimy im pokazać, że to jest efektywne, przystępne cenowo i opłacalne – podkreśla Artur Pollak, prezes zarządu APA Group.
Stacja produkcyjna w Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 pozwoli zaproszonym gościom zarówno na miejscu w Gliwicach, jak i w pełni przez Internet wybrać przykładowy produkt, nadać mu cechy charakterystyczne, a następnie wytworzyć go, monitorując w czasie rzeczywistym każdy etap procesu produkcyjnego z zastosowaniem takich elementów jak IoT, Big Data, machine learning. Po zakończonym cyklu użytkownik (manager, pracownik utrzymania ruchu, planista) otrzyma przyjazny raport z oznaczeniem wskaźników jakości, wydajności, kosztów, czy zużycia energii i CO2. Pozwala to na precyzyjne oszacowanie, ile tak naprawdę kosztuje wyprodukowanie jednego komponentu. Tak szybka analiza danych i w tak szerokim zakresie nie była do tej pory dostępna dla sektora MŚP w Polsce.
– Zaprosiliśmy do niego naukowców, firmy technologiczne, klientów, którzy dzielili się swoją wiedzą i oczekiwaniami, oraz przedsiębiorstwa, które znają się na integracji, automatyzacji i robotyzacji. Jeżeli zmiksujemy te wszystkie kompetencje i potrzeby, wyjdzie z tego rozwiązanie dopasowane do potrzeb firm, zrozumiałe i przystępne cenowo, które wyeliminuje strach przed zmianą technologiczną – wyjaśnia prezes APA Group.
Projekt jest realizowany przy dofinansowaniu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Źródło: materiały prasowe