W Łodzi trwa I etap gruntownej przebudowy zabytkowych famuł przy ul. Ogrodowej 24 [ZDJĘCIA + WIZUALIZACJE]

Orzech

Kompleks charakterystycznych, ceglanych famuł przy ul. Ogrodowej 24 jest na pierwszym etapie gruntownej przebudowy. Obiekt, który zachowa swój historyczny charakter, będzie pełnił funkcję "mixed-use", co oznacza, że znajdą się w nim jednocześnie mieszkania, biura i usługi.

Budynki i teren dziedzińca zostały już oczyszczone i przygotowane pod prace remontowe. Robotnicy zabezpieczyli i uporządkowali znajdującą się tam zieleń. Równolegle kończą się prace związane ze skuwaniem tynków wewnętrznych. Ważną częścią całego przedsięwzięcia jest odkrycie fundamentów, aby móc wzmocnić ich konstrukcję. Obecnie trwa również rozbiórka dwóch budynków gospodarczych. Po zakończeniu etapu przygotowawczego wykonawca, firma Zab-Bud, przystąpi do dużych prac remontowych.

Famuły przed remontem:

Gdzie historia spotyka nowoczesność

Famuła ma stać się nowoczesnym obiektem wielofunkcyjnym z przeważającą funkcją mieszkaniową – powstanie w nim 58 mieszkań pod wynajem długoterminowy oraz hostel z 41 pokojami. Będzie też 14 lokali użytkowych, które zostaną wynajęte łódzkim przedsiębiorcom i restauratorom.

Powierzchnie biurowe, być może biura serwisowane, zajmą blisko 2,5 tys. mkw. przestrzeni na trzech kondygnacjach.

Ambicją inwestora jest, żeby Ogrodowa 24 stała się najbardziej ekologicznym zabytkiem w Polsce. Poza roślinnością, która pojawi się między budynkami oraz na nich (kwietne łąki, drzewa, trawniki rekreacyjne, zielone dachy i ściany, ogród deszczowy) nieruchomość ma zostać wyposażona m.in. w wydajną instalację fotowoltaiczną, instalację do odzysku wody szarej, zbiornik wody deszczowej, ekologiczny system wspomagania ogrzewania i instalację ograniczającą zużycie wody w toaletach.

Będzie ekologicznie

ŁSI kładzie duży nacisk na ekologię obiektu. Poza bogatą roślinnością, która pojawi się między budynkami oraz na nich (kwietne łąki, drzewa, trawniki rekreacyjne, zielone dachy i ściany, ogród deszczowy).

Ogrodowa 24 ma posiadać wydajną instalację fotowoltaiczną zapewniającą zasilanie obiektu, instalację do odzysku wody szarej, zbiornik wody deszczowej, ekologiczny system wspomagania ogrzewania z rekuperacją (odzyskiem energii cieplnej z wentylacji) i instalację ograniczającą zużycie wody w toaletach.

Koniec prac przewidziano na 2025 r.

Źródło: UM Łódź / lodz.pl