W pasażu Schillera praca wre – już wkrótce ta ważna miejska przestrzeń zmieni się nie do poznania. Możemy tu już oglądać fragment nowej, właśnie położonej nawierzchni, ale także... dawnych zabudowań, które odkryto podczas przebudowy.
W pasażu Schillera trwają intensywne prace przy zagospodarowaniu terenu – budowane są fundamenty pod nową fontannę oraz prowadzone są roboty wodno-kanalizacyjne. Przed Domem Technika ekipa budowlana ułożyła już kawałek nawierzchni z szarych, granitowych płyt.
Obok możemy natomiast zobaczyć odsłonięte pozostałości po dawnych zabudowaniach, najprawdopodobniej budynkach gospodarczych. W centralnej części pasażu, po zerwaniu nawierzchni, także odsłoniły się fundamenty po dawnych oficynach. Pod koniec XIX w. od frontu przy ul. Piotrkowskiej stały drewniane domy, a za nimi murowane oficyny, których część zachowała się do dzisiaj. Dalej nieruchomości miały ogrody sięgające ul. Sienkiewicza i zabudowania gospodarcze.
Jak zmieni się pasaż Schillera?
Pasaż Schillera zostanie poszerzony – zlikwidowane zostaną miejsca parkingowe przed Urzędem Miasta Łodzi. Dzięki temu powstanie tu miejski plac, idealny do organizowania imprez plenerowych. W miejscu obecnego parkingu znajdować się będzie duża fontanna posadzkowa wraz z komorą techniczną i instalacjami zasilającymi, która znajdzie się bliżej ulicy Piotrkowskiej. Obok pojawią się nowe, dające cień drzewa oraz ławki. Pojawi się także plac zabaw, a do parku Sienkiewicza prowadzić będzie aleja drzew. W ramach planowanej przebudowy pasażu Schillera wybudowane zostanie również nowe oświetlenie.
Bezpieczeństwo na terenie całego pasażu zostanie zapewnione dzięki zamontowaniu kamer i podłączeniu ich do systemu monitoringu miejskiego. W ramach inwestycji parking przed Domem Technika będzie zlikwidowany.
Po przebudowie w pasażu Schillera pojawi się ponad 50 nowych drzew m.in. klony oraz grusze drobnoowocowe. Uzupełnieniem zieleni wysokiej będą krzewy, rośliny i trawy ozdobne rozmieszczone w rabatach i ozdobnych donicach (niskie sosny i cisy). Wybrano te gatunki ze względu na to, że drzewa te będą odporne na zanieczyszczenia powietrza i trudne warunki pogodowe. Zostaną posadzone z podziałem na miejsca słoneczne i zacienione.
Główna oś pasażu zostanie podkreślona nasadzeniami kwitnącymi na biało. Liście niektórych roślin, głównie zimozielonych, zabarwią się jesienią na kolor brunatno-czerwony. Dzięki temu rabaty będą atrakcyjne przez cały okres wegetacyjny.
Rośliny, które mają pojawić się w rabatach, to m.in. cebulica syberyjska, śnieżyczka przebiśnieg, zawilec mieszańcowy, ciemiernik orientalny, barwinek pospolity, jeżówka purpurowa, rozplenica japońska.
Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi – Projekt 5" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie i jest realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.
Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma JAGEZ. Koszt realizacji tego przedsięwzięcia to 17,5 mln zł.
Na podstawie materiałów Urzędu Miasta Łodzi, lodz.pl