Miejski Zarząd Dróg w Płocku podpisał umowę z firmą Strabag na budowę nowej kładki rowerowej pod zabytkowym Mostem Legionów Piłsudskiego. Inwestycja realizowana w formule zaprojektuj i wybuduj będzie kosztować dokładnie 31 milionów złotych. Nowa przeprawa o długości 600 metrów połączy oba brzegi Wisły i ma być w pełni przejezdna pod koniec 2027 roku.
Projekt zakłada budowę kładki o szerokości 3 metrów, która zawiśnie dokładnie 2 metry poniżej obecnego poziomu jezdni i ścieżki pieszej na historycznym obiekcie. Wykonawca, wybrany w przetargu rozstrzygniętym w marcu, podpisał oficjalny kontrakt w kwietniu. Firma Strabag ma czas na przygotowanie kompletnej dokumentacji projektowej oraz uzyskanie niezbędnych pozwoleń do grudnia bieżącego roku. Prace budowlane w terenie ruszą bezpośrednio po zakończeniu fazy projektowej, a ich zakończenie zaplanowano na jesień 2027 roku.
Nowa przeprawa zostanie wykonana jako konstrukcja stalowa z lekkim pomostem kompozytowym. Ze względu na zabytkowy charakter mostu wzniesionego w latach 1937-1938, cały projekt będzie ściśle konsultowany z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Dodatkowym elementem inwestycji będzie taras widokowy zlokalizowany dokładnie w połowie jej długości. Projektanci muszą uwzględnić specyficzną geometrię istniejącego obiektu, którego przyczółki po obu stronach Wisły wykazują różnicę wysokości przekraczającą 10 metrów, a także precyzyjnie wyliczyć wpływ dodatkowego obciążenia na przedwojenną konstrukcję stalową, która na co dzień przenosi ruch kołowy oraz kolejowy.
Inwestycja stanowi kluczowy element planu rozbudowy infrastruktury rowerowej w Płocku. Samorząd pozyskał na ten cel unijne dofinansowanie w wysokości 67 milionów złotych, z czego blisko połowa zostanie przeznaczona na realizację tej konkretnej przeprawy. Nowa kładka bezpośrednio zintegruje istniejące ścieżki po lewej i prawej stronie rzeki, tworząc spójny, bezkolizyjny system o łącznej długości blisko 100 kilometrów lokalnych tras dla jednośladów. Dotychczas jedyna wydzielona droga dla rowerzystów przez Wisłę funkcjonowała na oddalonym Moście Solidarności.
W najbliższych miesiącach inżynierowie ze spółki Strabag skupią się na szczegółowych analizach technicznych i próbach obciążeniowych zabytkowej konstrukcji. Po zatwierdzeniu dokumentacji przez konserwatora zabytków, wykonawca przystąpi do prefabrykacji stalowych elementów nośnych i ich montażu bezpośrednio pod płytą mostu.
Ostateczne testy obciążeniowe i formalne oddanie kładki do użytku zaplanowano na grudzień 2027 roku.