W Polsce, za ponad 7 mld złotych powstaje wielka fabryka IONWAY

Orzech

Kolejna gigantyczna inwestycja zagraniczna w Polsce. Jest to też następna strategiczna inwestycja na terenach Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Umicore i należąca do grupy Volkswagen spółka PowerCo realizują na przedmieściach Nysy - w województwie opolskim - budowę wielkiej fabryki materiałów akumulatorowych. To wielki sukces Polski, WSSE "INVEST-PARK" i województwa opolskiego.

Blisko 1,7 mld euro (ok. 7,2 miliardów złotych) do końca 2030 roku zainwestują firmy Umicore i PowerCo w nowy zakład produkujący aktywne materiały katodowe (CAM) do akumulatorów pojazdów elektrycznych

• Projekt uzyskał również wsparcie ze strony polskiego rządu w wysokości 350 mln euro (ok 1,5 mld złotych)

Zakład produkcyjny ma działać na potrzeby partnera Umicore – spółki PowerCo

Obie firmy sformalizowały w tym celu współpracę, początkiem 2023 r., tworząc projekt i spółkę joint-venture o nazwie IONWAY

• Fabryka powstaje w miejscowości Radzikowice, położonej na przedmieściach Nysy, na terenach Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”

Grupa Umicore jest obecna w Polsce od 2015 roku. Fabryka w Nysie będzie ich trzecią inwestycją w Polsce, a drugą w tej lokalizacji (przypomnijmy, pierwszy, otwarty w 2022 roku zakład w Radzikowicach koło Nysy, w województwie opolskim składa się z kilkunastu budynków - w tym obiektów biurowych, laboratorium, magazynów oraz budynków produkcyjnych. Wartość powstałej infrastruktury szacuje się na około 660 mln euro. Przedsięwzięcie określane mianem gigafabryki oddano do użytku na terenie nyskiej podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Pracę w nim docelowo znajdzie 400 osób.).

Istniejąca od 2022 r. fabryka Umicore:

Umicore posiada też fabrykę w Nowej Rudzie na Dolnym Śląsku, zajmujący się produkcją katalizatorów).

Nowa fabryka na przedmieściach Nysy, będzie pierwszą w Polsce fabryką materiałów katodowych należącej do spółki Ionway.

Zakład ma produkować aktywny materiał katodowy (CAM), który jest kluczowym składnikiem baterii stosowanych w samochodach elektrycznych.w której produkowane będą katodowe materiały akumulatorowe na potrzeby europejskich klientów z branży motoryzacyjnej.

Prace budowlane przebiegają zgodnie z planem

Część budynków już stoi i jest dobrze widoczna. Cała inwestycja jest podzielona na fazy. W pierwszym etapie, w przyszłym roku firma rozpocznie sprowadzanie maszyn, urządzeń i wyposażenia zakładu.

Inwestor planuje też, że rozpocznie się pierwsza faza produkcji. Choć to bardzo złożony projekt, na ten moment wszystko idzie zgodnie z harmonogramem.

Trwa rekrutacja pracowników

Zakład INOWAY, który jest obecnie w trakcie budowy, planuje zatrudnienie 450 osób do końca tego roku, a docelowo 900 bezpośrednich, miejsc pracy.

Nowe miejsca pracy obejmą stanowiska w działach:

• produkcji,

utrzymania ruchu,

logistyki,

laboratorium analitycznym.

Poszukiwane są także osoby na stanowiska specjalistyczne i kierownicze oraz wsparcia z zakresu HR, finansów i wielu innych działów, wymagających zróżnicowanych kompetencji i wykształcenia.

Firma planuje wiele działań rekrutacyjnych. Sporo rekrutacji ruszy w drugiej połowie roku. Będą prowadzone także w sąsiednich miastach, w Ząbkowicach Śląskich, Prudniku i Kłodzku. Na dzisiaj zatrudnionych jest już około 80 osób.

Rozpoczęcie działalności produkcyjnej planowane jest na pierwszą połowę 2026 roku.

Dlaczego na realizację inwestycji wybrano Polskę i Opolszczyznę?

Decyzja o lokalizacji pierwszego zakładu produkcyjnego w Polsce została podjęta na podstawie strategicznych analiz biznesowych i infrastrukturalnych.

Jak mówią przedstawiciele firmy Umicore i PowerCo, Opolszczyzna i Nysa, gdzie od 2021 r. funkcjonuje drugi zakład Umicore w Polsce, to idealny teren do realizacji kolejnych celów biznesowych tych marek. Lokalizacja inwestycji ma centralne położenie w Europie Środkowej i dobrze rozwinięte połączenia komunikacyjne z rynkami docelowymi.

Dzięki temu koszty logistyczne mogą być zredukowane, co ma szczególne znaczenie dla kompletności łańcucha dostaw, które są dla partnerstwa obu firm, w ramach projektu i nowo utworzonej spółki IONWAY, kluczowym elementem zamkniętego obiegu materiałów akumulatorowych, w duchu gospodarki zrównoważonej i cyrkularnej.

Bliskość uznanych uczelni wyższych oraz instytutów badawczych ulokowanych w pobliskim Opolu, a także w niedalekim Wrocławiu oraz Konurbacji górnośląskiej, zapewnia dostępność wysoko wykwalifikowanej kadry.

Nowa inwestycja zapewni Umicore ciągłość zamówień, a spółce PowerCo stabilne dostawy aktywnego materiału katodowego. Tak zaplanowana współpraca będzie motorem wzrostu dla obu stron joint-venture.