W Szczecinie rusza budowa wielkiej fabryki elementów turbin wiatrowych [WIZUALIZACJE]

Orzech

Kolejna wielka inwestycja zagraniczna w Polsce. Tym razem inwestuje firma z Hiszpanii. W Szczecinie rusza budowa rusza budowa nowego zakładu produkcyjnego dla morskiej energetyki wiatrowej. Powstaną setki nowych miejsc pracy w bardzo przyszłościowej branży, jaką jest offshore. W styczniu 2024 r. Windar Polska spółka z o.o. (spółka zależna Windar Renovables) podpisała z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA umowę na dzierżawę terenów portowych, na których powstanie zakład. Umowa jest podpisana na 30 lat.

• Na obszarze o pow. ok 17 ha, położonym w szczecińskim porcie, będą produkowane elementy wież wiatrowych dla morskich lub lądowych farm wiatrowych. Poza tym w fabryce będą powstawać także konstrukcje fundamentów dla offshore i onshore, konstrukcje masztów lub wież metalowych, itp.

• Produkowane w Szczecinie morskie wieże wiatrowe XXL przeznaczone będą do obsługi turbin nowej generacji o mocy zainstalowanej 20 MW.

• Na terenie fabryki znajdzie się budynek główny z czterema liniami produkcyjnymi przeznaczonymi do wytwarzania wież wiatrowych, magazyn surowców oraz hale montażowe komponentów wewnętrznych.

• Fabryka będzie specjalizować się w produkcji wież wiatrowych o niestandardowych średnicach.

Wykonawcą prac jest spółka PORR, która podpisała umowę z Hiszpanami w grudniu ubiegłego roku. Inwestor, hiszpańska firma Windar Renovables to globalny podmiot działający w sektorze odnawialnych źródeł energii, posiadającym zakłady produkcyjne na całym świecie. Finalizacji inwestycji można spodziewać się w połowie 2026 roku.

Wartość inwestycji ze strony hiszpańskiej firmy to 150 mln euro.

Główną częścią fabryki będzie budynek o łącznej powierzchni 47 tys. metrów kwadratowych z czterema liniami produkcyjnymi wież wiatrowych. Na obszarze o powierzchni. ok 17 ha, położonym w szczecińskim porcie, będą produkowane elementy wież wiatrowych dla morskich lub lądowych farm wiatrowych. Poza tym w fabryce będą powstawać także m.in. konstrukcje fundamentów dla offshore i onshore, konstrukcje masztów lub wież metalowych, itp. Produkowane w Szczecinie morskie wieże wiatrowe XXL przeznaczone będą do obsługi turbin nowej generacji o mocy zainstalowanej 20 MW.

Na terenie fabryki znajdzie się budynek główny z czterema liniami produkcyjnymi przeznaczonymi do wytwarzania wież wiatrowych, magazyn surowców oraz hale montażowe komponentów wewnętrznych. Dodatkowo powstanie parking na 100 miejsc oraz drogi dojazdowe.

Przewiduje się, że zakład stworzy możliwości zatrudnienia dla ok. 400 osób.

– Celem Windar jest stworzenie zrównoważonego łańcucha dostaw w całej Europie, zdolnego do szybkiego skalowania produkcji w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie rynku morskiej energetyki wiatrowej. Nasz nowy zakład w Polsce odzwierciedla jasno określoną misję: przy stabilnym, długofalowym wsparciu politycznym Europa może znacząco zwiększyć inwestycje w energetykę wiatrową i tworzyć zielone miejsca pracy — mówi Pelayo Berjano, Dyrektor Zarządzający Windar Polska Sp. z o.o.

– Branża offshore to jedna z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi gospodarki w naszym mieście. Inwestycje takich globalnych firm jak Windar tylko potwierdzają, że Szczecin to dobre miejsce do inwestycji. Korzystane położenie, dostęp do wykwalifikowanej kadry, jednocześnie miasto w którym dobrze się żyje – to nasze atuty, które wykorzystujemy w tego rodzaju projektach. Już dziś cieszę się z państwa obecności i z niecierpliwością czekam na efekty Waszych działań. – dodaje Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

W środę 28 maja podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego nowy zakład Windar Polska Offshore odwiedzi Krzysztof Paszyk, Minister Rozwoju i Technologii Polski.W wydarzeniu wezmą udział również przedstawiciele rządu Rzeczypospolitej Polskiej, władz lokalnych, klienci i partnerzy biznesowi.