[zachodniopomorskie] FW Marszewo: Budowa zbliża się do końca

RynekInfrastruktury

Po wielu miesiącach pracy na wschodnim skraju województwa zachodniopomorskiego powstało 41 turbin wiatrowych Vestas o łącznej mocy 82 MW. Tym samym dobiega końca największa inwestycja Tauron Ekoenergii – budowa farmy wiatrowej Marszewo. Jej uruchomienie zaplanowano na wrzesień.

Farma wiatrowa Marszewo znajduje się w województwie zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim, w gminie Postomino. W skład farmy wchodzi 41 turbin wiatrowych Vestas o mocy 2 MW – każda. Moc całej farmy wiatrowej to 82 MW. Jak informuje Tauron, energia wyprodukowana na farmie wiatrowej Marszewo wystarczy do zasilenia ok. 84 tysięcy gospodarstw domowych.

 

Wykonawcą farmy wiatrowej jest Konsorcjum złożone z podmiotów: Iberdrola Engineering and Construction Poland Sp. z o.o. (lider konsorcjum) i Iberdrola Ingenieria Y Construccion (partner konsorcjum) - Hiszpania. Inżynierem kontraktu jest Tractebel Engineering.

 

Przypomnijmy, że prace budowlane rozpoczęły się w kwietniu 2012 roku. W ciągu roku wykonano 41 fundamentów wraz z drogami dojazdowymi i placami montażowymi. Nie obyło się jednak bez problemów. Jak informuje Tauron, specyficzne warunki gruntowe wielokrotnie wymagały wymiany warstwy gruntu pod fundamenty, a nieoczekiwane wpłynięcie wody na jednej z lokalizacji spowodowało przesunięcie oddania ostatniej partii fundamentów. Dużym wyzwaniem okazał się transport turbin na farmę, który wymagał sprawnego działania logistycznego. Nie bez znaczenia były także warunki pogodowe, niezbyt łaskawe dla postępów inwestycji. O ile długa i pogodna jesień niemal do końca listopada 2012 roku pozwoliła przyspieszyć szereg prac, to już sroga zima spowolniła roboty.

 

Obecnie prace wchodzą w fazę końcową. Po podaniu napięcia do stacji GPO Marszewo, możliwe było zakończenie testów stacji. Do 11 czerwca Inżynier Kontraktu odebrał turbiny po montażu mechanicznym, sprawdzając instalację połączeń i kompletność wyposażenia turbin. W czerwcu br. po pomyślnym uruchomieniu stacji GPO rozpoczęto podanie napięcia na poszczególne obwody turbin. Następnie uruchomione zostały same turbiny poprzedzone tzw. commissioning testem przeprowadzonym przez pracowników firmy Vestas. Rozruch turbin umożliwił przeprowadzenie procedury testu 120 godzinnego, podczas którego sprawdzana była m.in. poprawność funkcjonowania podzespołów oraz kompletność sygnałów generowanych na potrzeby zdalnej kontroli i monitoringu funkcjonowania farmy. W przypadku sygnalizacji błędu usuwano przyczynę i uruchamiano turbiny do 120 godzinnej nieprzerwanej pracy. Kolejną fazą był przegląd przeprowadzony przez zespół przedstawiciela producenta turbin, Wykonawcy i Inżyniera Kontraktu.

 

Do 10 lipca zostały w pełni przetestowane i uruchomione wszystkie turbiny. Oznacza to, że pod względem technicznym farma jest gotowa do produkcji energii elektrycznej. Do zakończenia inwestycji pozostał jeszcze tylko remont dróg, uporządkowanie terenu i dopełnienie niezbędnych formalności. Kolejny etap inwestycji to odbiór techniczny farmy planowany zgodnie z przyjętym harmonogramem we wrześniu br. Jednocześnie rozpoczną się czynności zmierzające do uzyskania Pozwolenia na Użytkowanie.