W Warszawie dobiega końca budowa Muzeum Historii Polski [FILM + ZDJĘCIA]

Orzech

W Warszawie, przy Wybrzeżu Gdyńskim, dobiega końca budowa siedziby Muzeum Wojska Polskiego i Historii Polski. Kompleks muzealny powstaje w dzielnicy Żoliborz. Powierzchnia użytkowa muzeum to 44 506 mkw., a kubatura wynosi 432 340 m3. Budynek posiadał będzie cztery kondygnacje nadziemne i dwie podziemne. Za projekt architektoniczny odpowiada WXCA Biuro architektoniczne z Warszawy.

W ramach przedsięwzięcia powstanie budynek Muzeum Wojska Polskiego w którym znajdzie się wystawa stała i czasowa, a także kompleks obsługi zwiedzających. Na ponad 30 ha przestrzeni zaplanowano również miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców Warszawy.

Kompleks muzealny składał się będzie z istniejącego już Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskiego, a także budowanymi obecnie gmachami Muzeum Wojska Polskiego oraz Muzeum Historii Polski. Łączny koszt całej inwestycji to 821 mln zł.

5 maja na budowie siedziby Muzeum Historii Polski odbyło się spotkanie z dziennikarzami, w którym uczestniczyli wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, wiceminister kultury Jarosław Sellin oraz dyrektor MHP Robert Kostro.

Na placu budowy MHP na warszawskiej Cytadeli pracuje codziennie ponad 700 osób. Premier Gliński poinformował, że budynek Muzeum Historii Polski − wraz z wystawą czasową (której powierzchnia wynosi 1,4 tys. mkw.) − zostanie otwarty pod koniec września br.

Wicepremier Gliński poinformował, że obecnie prowadzone są prace wykończeniowe budowy Muzeum Historii Polski, którego powierzchnia wynosi ponad 44 tys. mkw.

– Budynek będzie miał 800 pomieszczeń, w tym dwa audytoria, jedno na prawie 600 osób, salę kinową oraz wiele sal edukacyjnych, magazyny, sale dla specjalistów i dla konserwatorów, a także place zabaw dla dzieci i pomieszczenia dla usług gastronomicznych – podkreślił prof. Gliński.

– Główna hala wystawy stałej ma powierzchnię prawie 7,5 tys. mkw. To największe polskie muzeum i zarazem największa polska inwestycja w obszarze kulturze. A trzeba pamiętać, że realizujemy w sumie ponad 300 inwestycji muzealnych w Polsce, a przez ostatnie siedem i pół roku w kulturze zrealizowaliśmy 6272 inwestycje – zaznaczył szef resortu kultury.

Wicepremier Gliński podkreślił, że oferta instytucji kulturalnych, które są bardzo doceniane przez Polaków, stale się zwiększa.

– Widzimy boom frekwencyjny w polskich muzeach. Polacy uwielbiają odwiedzać muzea, za co jesteśmy wdzięczni. Jest to również efekt wytężonej pracy muzealników. Możemy powiedzieć, że dokonuje się wielka zmiana, jeżeli chodzi o instytucjonalizację polskiej polityki pamięci i rozwój muzealnictwa. Warto przypomnieć, że pierwszym, który zainicjował tę politykę, był na ówczesny prezydent Warszawy, a później prezydent Polski Lech Kaczyński – wskazał minister kultury.

Przypomniał, że Muzeum Historii Polski – jako instytucja – zostało powołane w 2006 roku, ale dotychczas nie miało stałej siedziby.

– Przez lata była to instytucja bezdomna. Dziś realizujemy tę inwestycję, gdyż jest to nasz obowiązek. Dziękuję bardzo wykonawcy, projektantom, a także pracownikom Muzeum Historii Polski – dodał wic

Noc Muzeów na budowie Muzeum Historii Polski

13 maja Muzeum zaprasza na ostatnie przed otwarciem zwiedzanie budowy powstającej siedziby na Cytadeli Warszawskiej. Sobotnie spacery zostały zaplanowane na godzinę 16.00 i 18.30, obowiązują wcześniejsze zapisy, gdyż liczba miejsc jest ograniczona.

Noc Muzeów to niepowtarzalna okazja, aby na własne oczy zobaczyć, jak powstaje budynek Muzeum Historii Polski. Wycieczkę poprowadzą inżynierowie i historycy MHP, którzy oprowadzą gości po gmachu oraz opowiedzą, w jaki sposób tworzona jest wystawa stała muzeum. Spacer zostanie zakończony wizytą na dachu, z którego rozpościera się unikalny widok na panoramę Warszawy.