W Warszawie powstaje I etap wielkiego kompleksu wielofunkcyjnego Towarowa 22 [FILM+WIZUALIZACJE]

Orzech

U zbiegu ulic Pańskiej i Wroniej w Warszawie trwa realizacja pierwszego etapu wielofunkcyjnego projektu Towarowa 22. Budynek Office House, oprócz biur, oferuje powierzchnie usługowe oraz atrakcyjne tereny zieleni. To zapowiedź wspólnej inwestycji firm z Grupy Echo Investment i AFI Europe, odważnie stawiającej na innowacyjne rozwiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Office House to pierwszy budynek realizowany na 6,5-hektarowej działce pomiędzy ulicami Towarową, Pańską i Miedzianą. Powstający tu nowy fragment centrum Warszawy docelowo obejmie, zgodnie z kompetencjami inwestorów, mieszkania na wynajem długoterminowy i sprzedaż, biura, lokale handlowo-usługowe, a także imponujące tereny zieleni.

Do pracy i odpoczynku

Parter budynku Office House przeznaczono dla handlu, usług i gastronomii oraz na oranżerie z elementami małej architektury i miejscami do odpoczynku, podkreślające inspiracje płynące prosto z natury. Na pozostałych kondygnacjach powstaną elastyczne w aranżacji przestrzenie do pracy z zielonymi loggiami.

Oryginalny charakter budynku podkreśli połączony z nim, zapraszający do środka pawilon o ażurowej konstrukcji, z wewnętrzną antresolą. Użytkownicy budynku z łatwością dotrą tu komunikacją publiczną – spacer ze stacji metra „Rondo Daszyńskiego” zajmie dwie minuty, a także rowerem – z bezpośrednim wjazdem na dedykowany parking z zapleczem dla korzystających z jednośladów.

– Office House, podobnie jak całość inwestycji przy Towarowej, wyznacza nową jakość w centrum Warszawy. Budynek odpowiada na potrzeby pracowników, którym biuro pomaga osiągnąć pełną efektywność w modelu hybrydowym lub po pełnowymiarowym powrocie do pracy stacjonarnej. Jednocześnie, zastosowane technologie plasują Office House wśród najbardziej zaawansowanych budynków w Polsce pod względem rozwiązań prośrodowiskowych, w tym w zakresie ograniczania śladu węglowego. To ważny argument dla organizacji, które kierują się zasadami ESG, także podczas wyboru siedziby – mówi Rafał Mazurczak, członek zarządu Echo Investment.

100% zielonej energii

Office House będzie zasilany energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych, w tym częściowo wytwarzaną na miejscu, np. przez panele fotowoltaiczne. Będzie posiadał trójwarstwową, szklaną fasadę, która utrzyma optymalną temperaturę wewnątrz budynku o każdej porze roku, ograniczając zużycie energii potrzebnej do chłodzenia lub ogrzewania. Niższe zużycie prądu będzie możliwe również dzięki oświetleniu LED sterowanemu systemem DALI. Z kolei o jakość powietrza wewnątrz budynku zadba specjalna technologia oczyszczania, wzorowana na procesach naturalnie zachodzących w przyrodzie.

– Office House to część nowoczesnej, prospołecznej i inteligentnej dzielnicy, w której przenikać się będzie codzienne życie, praca i odpoczynek. Zaprojektowane przez nas budynki oraz przestrzeń wokół nich, szanują historię i kontekst lokalizacji, a zarazem wpisują się w nurt inkluzywnego planowania miast z myślą o potrzebach użytkowników różnych profesji, w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach – komentuje Maciej Rydz, partner w pracowni Jems Architekci.

Budynek powstaje zgodnie z wymogami certyfikacji ekologicznej BREEAM na najwyższym poziomie „Outstanding”. Spełni też wytyczne certyfikatu WELL oceniającego wpływ budynków na zdrowie i dobre samopoczucie ludzi, a także certyfikacji WiredScore i SmartScore analizujących rozwiązania technologiczne.

– Towarowa 22 jest miejscem wyjątkowym pod względem skali, lokalizacji, połączenia funkcji oraz jakości przestrzeni publicznej. To miejsce, które wpisuje się w strategiczne założenia rozwoju Warszawy, tworząc przestrzeń wielkomiejską, ale też promującą zrównoważony rozwój. To dla nas jako międzynarodowego inwestora, istotne kryterium budowania portfela nieruchomości. Cieszymy się z postępów w realizacji Office House i przygotowujemy się do startu kolejnych etapów projektu – dodaje Michał Stępień, wiceprezes AFI Europe Poland.

Część parku już za dwa lata

W Office House znajdzie się około 31 tys. mkw. powierzchni biurowej i handlowo-usługowej do wynajęcia. Po osiągnięciu poziomu zero w listopadzie tego roku, budynek będzie rósł w tempie jednej kondygnacji nadziemnej co około 10 dni roboczych.

Zakończenie budowy planowane jest w drugim kwartale 2025 roku. Do połowy 2025 roku do użytku zostanie oddany również fragment Parku Słowa położony od strony ulicy Miedzianej, a do końca 2025 roku sąsiadujący z nim pierwszy budynek mieszkalny realizowany przez Archicom, spółkę z Grupy Echo Investment. Rok później odwiedzającym udostępniona zostanie pozostała część terenów zieleni z odrestaurowanym pawilonem Domu Słowa Polskiego.

Nowoczesne, przyjazne i wygodne do życia miasto z wyjątkową przestrzenią publiczną – taki już niedługo będzie kwartał Warszawy pomiędzy ul. Towarową, Pańską i Miedzianą. Powstaną tu biura, mieszkania na sprzedaż i wynajem, powierzchnie pod restauracje i punkty usługowe. Pamiątką po przemysłowej spuściźnie Woli będzie publicznie dostępny Park Słowa Polskiego zaprojektowany według nowatorskiego pomysłu, z drzewami przerastającymi dawne hale produkcyjne.

– To wieloletnia, długofalowa inwestycja, która będzie realizowana etapami. Z tego względu oszacowanie całkowitego kosztu tej inwestycji jest niemożliwe – mówił podczas prezentacji projektu Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment.

Jak podkreślają inwestorzy, pierwsze budynki kompleksu Towarowa 22 – jeden mieszkalny i jeden biurowy – mają być gotowe za ok. 2 lata. Ile potrwa realizacja całej inwestycji, na razie nie wiadomo. Dla porównania projekt Browarów Warszawskich realizowany był przez 7 lat.

– Towarowa 22 to Browary Warszawskie w wersji 2.0. To będzie nasz flagowy projekt "destination". To miastotwórcza inwestycja, która wpisuje się w potrzeby Warszawy i przeciąga serce tego miasta na Wolę. Jeżeli chodzi o funkcje, to ok. 50 proc. będą stanowiły biura, 25 proc. mieszkania na sprzedaż, a 25 proc. lokale mieszkaniowe na wynajem. Handel, usługi i restauracje będą mieściły się w lokalach na poziomie ulic – wyjaśniał Nicklas Lindberg.

WIZUALIZACJE (FILM):

Centrum Warszawy przesuwa się na Wolę, która z dzielnicy przemysłowej zmieniła się w biznesowe zagłębie. W samym jej sercu znajduje się Towarowa 22, teren inwestycyjny o powierzchni 6,5 ha, na którym znajdowały się dawne zakłady poligraficzne i stare centrum handlowe Już niedługo będzie to nowoczesny, otwarty i wielofunkcyjny kwartał atrakcyjnego miasta. Jego centralnym punktem będzie park miejski stworzony na elementach dawnej drukarni. Park Słowa Polskiego będzie zapraszał do odwiedzenia inwestycji od strony ul. Miedzianej. Zieleń otoczy publicznie dostępny zabytkowy pawilon Domu Słowa Polskiego i będzie się ciągnąć w dawnych halach produkcyjnych za pawilonem.

– Chcemy, by Towarowa 22 była modelowym przykładem nowoczesnego miasta, które jest budowane z myślą o aktualnych potrzebach mieszkańców, szacunkiem do jego przeszłości, a także troską o przyszłość. Dlatego poświęciliśmy mnóstwo energii na stworzenie idealnego połączenia budynków i przestrzeni publicznej. Projektu dobrze wpisanego w kontekst, odpowiedzialnego klimatycznie, otwartego i przyjaznego – symbiozy człowieka i natury. Zależy nam także na wykorzystaniu historycznego dziedzictwa. Elementy konstrukcyjne najciekawszych hal fabrycznych proponujemy wykorzystać jako bazę dla nowoczesnego, wielopoziomowego parku miejskiego, zielonej enklawy, której brakuje na Woli. To unikalne rozwiązanie architektoniczne w skali europejskiej, które pokazuje zupełnie inne spojrzenie na wykorzystanie historycznego charakteru zabudowy – mówi Maciej Rydz, partner w pracowni JEMS Architekci.

Projekt przy ul. Towarowej podzieli działkę po dawnej drukarni na osiem nowych kwartałów, pomiędzy którymi przebiegną uliczki, ciągi piesze i rowerowe. Koncepcja zakłada odtworzenie ul. Wroniej i przejścia pomiędzy Chłodną a Pańską, a w parterach zapewnienie takich funkcji, jak sklepy, kawiarnie, restauracje oraz usługi.

Dwa centralne kwartały terenu z odrestaurowanym pawilonem Domu Słowa Polskiego staną się przestrzenią publiczną, ogólnodostępnym Parkiem Słowa Polskiego, którego część będzie wykorzystywała strukturę dawnych hal.

Dookoła parku powstaną budynki z mieszkaniami, biurami, mieszkaniami na wynajem i potrzebnymi na co dzień usługami. Łączna powierzchnia użytkowa budynków wyniesie ponad 200 tys. mkw.

Typ nieznany: feed

Najwyższym punktem inwestycji będzie 150-metrowy budynek biurowy u zbiegu ul. Towarowej i Pańskiej. Pozostałe zabudowania będą łagodnie schodzić ku południowemu wschodowi – do ul. Miedzianej, tworząc łagodne przejście między wielkomiejskim Rondem Daszyńskiego i historyczną zabudową Woli.

– Projektując Towarową zwróciliśmy szczególną uwagę na zieleń, która będzie kluczowym elementem, wokół którego skupiają się budynki mieszkalne i biurowe. Wierzymy w idee zrównoważonego rozwoju miast i dlatego ponad połowa naszych projektów w budowie i przygotowaniu to kompleksowe, wielofunkcyjne inwestycje "destinations". Po olbrzymim sukcesie Browarów Warszawskich, jestem przekonany o gigantycznym potencjale Towarowej 22 – mówi Nicklas Lindberg.

Projekt przekształcenia tego terenu w wielofunkcyjny kwartał jest zgodny z trendami urbanistycznymi i wizją inwestorów zakładającą tworzenie zrównoważonych miast.