źródło: Materiały inwestora

W Warszawie trwa budowa laboratorium diagnostyki medycznej ALAB [WIZUALIZACJE + ZDJĘCIA]

Orzech
Budynek jest wznoszony na warszawskim Mokotowie przy ulicy Zawodzie 20/22. Obiekt o charakterze usługowym (laboratorium diagnostyki i przestrzenie administracyjno-biurowe) wraz z infrastrukturą techniczną zaprojektowała pracownia Archibiuro.
Inwestorem jest spółka ALAB Inwestycje Sp. z o.o. wraz z jej grupą wiodącą ALAB Laboratoria. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Totalbud S.A. z Warszawy.
Trzykondygnacyjny obiekt bez części podziemnej osiągnie kubaturę 28 369 m3. Powierzchnia użytkowa laboratoriów wyniesie 2221 mkw., powierzchnia użytkowa biur 1019 mkw.; powierzchnia całkowita 6096 mkw. 
Materiały inwestora
Materiały inwestora
Materiały inwestora
Przeznaczeniem budynku jest prowadzenie diagnostyki medycznej w zakresie genetyki człowieka, genetyki mikrobiologicznej, specjalistyki, badań referencyjnych, serologii, analityki ogólnej, biochemii, hematologii, immunochemii, koagulologii, histopatologii i mikrobiologii. Oprócz tego w obiekcie znajdą się laboratoria badawczo-rozwojowe.
Budowę komentuje Tomasz Pawlak, kierownik projektu z ramienia Totalbudu: – Obecnie gotowa jest konstrukcja budynku i pokrycie dachu. Wstawiona jest aluminiowa fasada, a także prowadzone są roboty na elewacjach. Trwają prace instalacyjne elektryczne, sanitarne oraz związane z wykończeniem wnętrz – montowane są ścianki działowe i sufity podwieszane. W realizacji tej stosujemy instalacje, technologie i materiały najwyższej jakości z certyfikatami medycznymi. Zgodnie z wymogiem inwestora budynek będzie reprezentował wysoką jakość, podobnie jak wszystkie inne europejskie obiekty grupy ALAB. Budynek będą obsługiwały centrale wentylacyjne w wykonaniu higienicznym ich renomowanego producenta. W pomieszczeniach położone będą wykładziny kauczukowe, a wewnętrzne ścianki aluminiowe zapewnią dobrą akustykę. Budynek oddany zostanie w tzw. formule pod klucz, natomiast inwestor we własnym zakresie zainstaluje w nim całe wyposażenie diagnostyczne i laboratoryjne. Obiekt będzie wyposażony w rozbudowany system zarządzania budynkiem BMS.

Przebieg inwestycji biegnie zgodnie z harmonogramem. W związku z pandemią COVID-19 miała miejsce zmiana aranżacji i przeznaczenia niektórych pomieszczeń laboratoryjnych na I piętrze. Nie wpłynęło to jednak na realizację budowy. 





Ciekawostkę stanowi fakt, iż budynkowi towarzyszą dwa zbiorniki retencyjno-rozsączające na wodę deszczową. Jeden ze zbiorników o powierzchni 437,76 mkw. składa się z ponad 1,5 tys. skrzynek rozsączających. Na początku budowy nastąpiła stuprocentowa wymiana gruntu pod stopami i ławami fundamentowymi. Budynek będzie miał rozbudowaną kanalizację deszczową, a woda deszczowa po jej oczyszczeniu będzie służyła także do spłukiwania toalet.

Obiekt będzie gotowy do końca bieżącego roku. Pozwolenie na użytkowanie uzyska pod koniec stycznia 2022 r.

Źródło: materiały prasowe