[Wrocław] Zobacz nowy budynek, który stanie w Kampusie Pracze [WIZUALIZACJE]

tuWroclaw.com

Na terenie wrocławskiego Kampusu Pracze trwają intensywne prace nad rewitalizacją budynków, a także budową nowego obiektu laboratoryjnego pod nazwą 9A. Są one związane z realizacją projektu inwestycyjnego Dolnośląskie Centrum Materiałów i Biomateriałów Wrocławskie Centrum Badań EIT+.

W budynku 9A zostanie oddanych do użytku ponad 12 400 m2 powierzchni, w tym ponad 10 000 m2 nowoczesnej przestrzeni laboratoryjnej. Obiekt dysponować będzie m.in. powierzchniami laboratoryjnymi typu open space, znajdą się w nim także specjalistyczne pracownie badawcze, prowadzące doświadczenia z obszarów biotechnologii, medycyny, nanotechnologii, informatyki i telekomunikacji.

Do najciekawszych z nich należą laboratoria typu CLEAN-ROOM, gdzie będą mogły być wykonywane procesy obejmujące litografię optyczną i elektronową, trawienie na sucho i na mokro, czyszczenie, nanoszenie warstw epitaksjalnych poprzez naparowanie w próżni, z użyciem plazmy lub chemicznego osadzania z fazy gazowej, modyfikacje powierzchni trawionych oraz wizualizację i pomiary nanoszonych/trawionych warstw i podłoży.

Laboratorium Zastosowań Światłowodów dostarczy pełną informację na temat wszystkich istotnych parametrów struktur falowodowych. Umożliwi to projektowanie i optymalizację nowych struktur optycznych o unikalnych właściwościach oraz ich zastosowania w metrologii, telekomunikacji, optyce nieliniowej i metrologii optycznej.


Z kolei w laboratorium wzmacniaczy i laserów światłowodowych prowadzone będą badania nad nowoczesną fotoniką, a w szczególności nad zagadnieniami związanymi z techniką światłowodową średnich i dużych mocy oraz generacją ultrakrótkich impulsów świetlnych. Zaplanowane wyposażenie laboratorium umożliwi budowę zaawansowanych układów światłowodowych wykorzystujących najnowsze rozwiązania dostępne na rynku.

W laboratorium Nanostruktur do konwersji energii słonecznej przedmiotem badań będzie wytwarzanie organicznych oraz barwnikowych ogniw fotowoltaicznych do konwersji energii słonecznej, na bazie nanostruktur, na podłożach szklanych oraz na foliach elastycznych.

W laboratorium TeraHerzowym naukowcy będą prowadzić interdyscyplinarne badania, łączące obszary Bio, Nano i ICT, w którego zakresie zainteresowań będzie interakcja fal elektromagnetycznych z materią biologiczną jak również aplikacja fal milimetrowych i submilimetrowych do badań materiałowych do zastosowania w ultraszybkim sprzęcie telekomunikacyjnym. Laboratorium będzie wyposażone w spektroskopy, analizatory i generatory sygnałów najwyższej klasy.

W budynku zaplanowano także nowocześnie wyposażone laboratoria chemiczne zorganizowane modułowo (moduły małe i duże), w których prowadzone będą reakcje syntezy organicznej i nieorganicznej. Pomieszczenia te stanowić będą samodzielne pracownie, w których będzie można przeprowadzić zarówno reakcje syntezy, proces oczyszczania, a także wstępnie zanalizować otrzymany produkt.

Ponadto w skład każdego modułu wchodzą pokoje przeznaczone do cichej pracy, w których można przeprowadzić analizę i obróbkę danych, a także zarchiwizować wyniki.

Rozpoczęta budowa jest kolejnym etapem, realizowanym przez Wrocławskie Centrum Badań EIT+ Sp. z o.o., tworzenia interdyscyplinarnego ośrodka i wyjątkowego obszaru spotkań świata nauki, biznesu i administracji na Praczach Odrzańskich.

Projekt ''Dolnośląskie Centrum Materiałów i Biomateriałów Wrocławskie Centrum Badań EIT+'', współfinansowany przez Unię Europejską za środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, zakłada utworzenie w ramach Kampusu Pracze nowego centrum naukowo-badawczego o łącznej pow. ponad 23,5 tys. m2. Trwa już kompleksowa modernizacja budynku 1 część B i C.

Autor: tm