Nowoczesne centrum naukowo-badawcze we Wrocławiu coraz bliżej

Nowoczesne centrum naukowo-badawcze we Wrocławiu coraz bliżej

Wrocław
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Zakończył się pierwszy etap budowy laboratoriów we Wrocławskiem Centrum Badań EIT+. Z tej okazji w dniu 20 czerwca br. w Kampusie Pracze odbyło się uroczyste spotkanie prezentujące pierwsze laboratoria w oddanym budynku oraz naukowców, którzy będą prowadzić w nich badania.

 

Kampus Pracze to priorytetowa inwestycja naukowo-technologiczna we Wrocławiu. Zajmuje on teren 27 ha położony 13 km od centrum miasta w pobliżu obwodnicy autostradowej, lotniska oraz nowo wybudowanego stadionu na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Euro 2012. Kampus dysponuje budynkami o unikalnej architekturze, terenem przeznaczonym pod nowe inwestycje oraz częścią parkową przeznaczoną na wypoczynek. Pierwszym etapem rozwoju Kampusu jest realizowana w latach 2010-2014 inwestycja o wartości 140 mln EUR prowadzona przez Wrocławskie Centrum Badań EIT+. W ramach tej największej polskiej inwestycji infrastrukturalnej w obszarze sektora B+R, na terenie  Kampusu Pracze powstanie kompleks budynków laboratoryjnych o łącznej powierzchni użytkowej ok. 20 tys. m2. W czwartek 20 czerwca br. odbyło się uroczyste spotkanie oraz prezentacja pierwszego kompleksowo zmodernizowanego budynku laboratoryjnego 1 B, C.

 

Najwyższej klasy sprzęt, nowoczesne laboratoria i młodzi, zdolni naukowcy

 

W prezentacji laboratoriów, która odbyła się w Kampusie Pracze Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ wzięli udział przedstawiciele świata nauki, biznesu i administracji. Na sali konferencyjnej spotkani się m.in.  Rafał Dutkiewicz – Prezydent Wrocławia, Adam Grehl – Wiceprezydent, prof. Roman Kołacz – Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, prof. Mary A. Ritter – Prezes Stowarzyszenia Climate-KIC, Krzysztof Domarecki – założyciel i główny akcjonariusz Grupy Selena oraz przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Podczas uroczystości, która rozpoczęła się od przedstawienia młodych i pełnych pasji naukowców, każdy uczestnik spotkania mógł się dowiedzieć, dlaczego każda z osób „wybrała Kampus Pracze” i czym kierowała się przy podejmowaniu takiej decyzji.

 

Skończyłem Politechnikę Wrocławską w 2004 r. Po studiach wyjechałem za granicę, bo byłem ciekawy, jak się tam prowadzi badania. Przez osiem lat pracowałem w Niemczech, zajmowałem się wykorzystywaniem energii słonecznej w przemyśle. Praca była ciekawa, ale bardzo chciałem wrócić do Polski. Wybrałem Wrocław i EIT+, bo tu mogę się rozwijać. Moim marzeniem jest, żeby badania, które prowadzimy, nie kończyły na półkach, ale żeby były wykorzystywane w praktyce” – mówił dr inż. Filip Granek, który we Wrocławskim Centrum Badań EIT+ kieruje Laboratorium Elektroniki Drukowanej.


Podobnego zdania jest również dr inż. Katarzyna Komorowska, Kierownik Laboratorium Nanotechnologii i Struktur Półprzewodnikowych – „Wybrałam Kampus Pracze, bo chcę realizować swoje pasje naukowe. To miejsce, które daje mi taką możliwość”.

REKLAMA

 

Przestrzeń dla innowacji i dla rozwoju gospodarki

 

Również władze miasta oraz partnerzy biznesowi EIT+ byli pod dużym wrażaniem pierwszych laboratoriów oraz sprzętu do badań naukowych, który został umieszczony w pierwszym budynku. "Uczestniczymy w powstawaniu silnika napędowego Wrocławia" – podkreślił Prezydent Rafał Dutkiewicz podczas uroczystego otwarcia nowych laboratoriów. "Chcemy, aby w przyszłości to właśnie tutaj powstawały innowacyjne pomysły na styku różnych dyscyplin naukowych" – dodał. "To miejsce oddalone od centrum daje nową przestrzeń dla pracy i rozwoju gospodarki opartej na wiedzy" – potwierdził z kolei Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia.

 

Sieć specjalistycznych laboratoriów


Wśród pierwszych laboratoriów ulokowanych w budynku 1 B, C w Kampusie Pracze Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ znajdą się laboratoria bio- i nanotechnologiczne, w  tym m.in. laboratorium analizy strukturalnej – NMR, pracownia obrazowania MRI, laboratorium spektrometrii mas, pracownia chromatografii gazowej oraz spektroskopii optycznej a także krystalograficzna. Będą w nich prowadzone m.in. badania nad analizą związków chemicznych. Koszt zakupionej aparatury, sprzętu i wyposażenia to prawie 42 mln PLN. Wartość budowy – 18 mln PLN brutto. Dzięki bardzo specjalistycznej aparaturze będą mogły być prowadzone badania np. nad nowymi lekami na najwyższym światowym poziomie, możliwa też będzie analiza struktury krystalicznej najróżniejszych materiałów: polimerów, cienkich warstw, nanomateriałów, ceramik, czy nawet krystalicznych białek. Przy użyciu superszybkiego mikroskopu sił atomowych można będzie przeprowadzić badania topografii powierzchni tych materiałów w czasie prawie rzeczywistym zarówno w powietrzu, jak i w cieczy. Odpowiednie przystawki pozwalają na pełną automatyzację pomiarów. W laboratoriach nanotechnologicznych możliwe też będzie przeprowadzenie zaawansowanych badań właściwości optycznych materiałów syntetyzowanych w innych laboratoriach, w tym określenie charakterystyki materiałów wykazujących właściwości luminescencyjne. Materiały takie znajdują szerokie zastosowanie na przykład w nowoczesnym oświetleniu, diagnostyce medycznej, zabezpieczaniu dokumentów.


Dzięki kompleksowej modernizacji budynku 1 część B i C, zostało oddanych do użytku ponad 2600 mkw. powierzchni, w tym ponad 1600 mkw. przestrzeni laboratoryjnej. Musimy jednak pamiętać, że już za chwilę nasza przestrzeń wzroście do 20 tys. m2. W tej chwili mamy odbiór
o charakterze technicznym, pierwszy budynek laboratoryjny został oddany, aparatura jest ustawiona i przechodzi pierwsze próby technice. Jesteśmy przekonani, że takie zaplecze badawcze przyciągnie do Wrocławia największe firmy oraz wspaniałych naukowców” – 
podkreślił prof. Jerzy Langer, prezes Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

 

Całość inwestycji jest prowadzona w ramach projektu Dolnośląskie Centrum Materiałów i Biomateriałów Wrocławskie Centrum Badań EIT+, który w 85 procentach współfinansowany jest przez Unię Europejską (ze środków Europejskiego Funduszy Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka). Wartość całego projektu to 503 mln zł a zakończy się on do końca 2014 roku. Docelowo będzie to miejsce pracy dla ok. 1000 osób.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA