Hala Elwro odmieniona

Hala Elwro odmieniona

Wrocław
REKLAMA

Aule wykładowe, sale dydaktyczne, laboratoria komputerowe, biblioteka, zaplecze rekreacyjno-sportowe – hala produkcyjna Elwro zyskała nowe oblicze i nowych użytkowników. Już w środę studenci wrocławskiego wydziału Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej zainaugurują w niej rok akademicki.

 

Grunwaldzka, Sienkiewicza, Parkowa i Bujwida – przez 8 lat studenci i pracownicy wrocławskiego wydziału SWPS przemieszczali się między tymi ulicami. Od dziś będą kursować wyłącznie między salami wykładowymi, gdyż uczelnia przeniosła się na ul. Ostrowskiego, gdzie, na potrzeby dydaktyki, przeprowadziła gruntowną renowację i modernizację hali produkcyjnej z lat 50., w której wcześniej mieściły się m.in. zakłady Elwro i Siemen­sa.

 

Nowa siedziba to 8500 m2 – 21 sal ćwiczenio­wych na 30 i 40 osób, aule wykła­dowe na 80, 120, 200 i 300 osób, laboratoria komputerowe, przestrzeń laboratoryjno-badawcza, biblioteka z czytelnią, biuro Samorządu Studentów, pokoje wykładowców oraz pomieszczenia administracyjne i socjalne. Budynek jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – w ciągach komunikacyjnych nie ma progów, a między kondygnacjami można się przemieszczać windą. Przy budynku znajduje się parking. Powierzchnia działki ma ponad 2,5 ha. Remont budynku rozpoczął się w październiku 2010 r. Inwestycja pochłonęła 25 mln zł.

 

Czym wyróżnia się projekt od strony architektonicznej? – Budynek ma wciąż wyraźny industrialny charakter. Jego charakterystycznym akcentem jest oryginalny szedowy dach uzupełniony świetlikami pozwalający na doświetlenie z góry sal wykładowych oraz przestrzeni komunikacyjnych, także na parterze. Okna znajdują się tylko na dolnej kondygnacji. Centrale wentylacyjne zostały zamontowane na zewnątrz budynku, zachowano belki i słupy nośne obiektu – wymienia Mariusz Wrzeszcz. – Industrialny charakter budynku podkreślają zewnętrzne klatki schodów ewakuacyjnych. Estetyka zastosowana przy realizacji projektu nawiązuje do światowych trendów w architekturze – uzupełnia.

 

Architekt dodaje, że podczas remontu hala zyskała dodatkową, drugą kondygnację, na której mieszczą się sale dydaktyczne. Pomieszczenia administracyjne znajdują się na parterze. Przestrzeń komunikacji tworzą szerokie korytarze z głównym, dwukondygnacyjnym holem oraz otwarte galerie (kładki) prowadzące do poszczególnych pomieszczeń.

REKLAMA

 

Do nowej siedziby wrocławskiego wydziału SWPS można dojechać komunikacją miejską (autobusy 325, 107 125, A, tramwaje 15, 5, 4). W jej pobliżu znajduje się węzeł komunikacyjny (skrzyżowanie Hallera i Grabiszyńskiej).

 

Więcej o SWPS: www.swps.pl (zakładka Wrocław).

 

***

Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej to nowoczesne centrum naukowo-dydaktyczne, które oferuje interdyscyplinarne studia humanistyczne w Warszawie, Wrocławiu, Sopocie, Poznaniu i Katowicach. Od 15 lat uczelnia jest jednym z najważniejszych ośrodków studiów psychologicznych w kraju. Obecnie kształci około 13,5 tys. studentów. Tradycją SWPS są cykle otwartych imprez naukowych, popularnonaukowych i kulturalnych. Częstymi gośćmi uczelni są światowej sławy naukowcy, znani artyści i przedstawiciele świata mediów. SWPS jest organizacją społecznie odpowiedzialną, m.in. wspiera rozwój sztuki, realizując innowacyjny cykl wydarzeń Kultura Wysokich Napięć.

Wydział Zamiejscowy SWPS we Wrocławiu, którego dziekanem jest prof. dr hab. Dariusz Doliński, powstał w 2003 r. W jego ofercie znajdują się studia na kierunkach: psychologia, psychologia dla magistrów, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, grafika oraz kilkanaście kierunków studiów podyplomowych. Zgodnie z oceną parametryczną dokonaną w 2010 r. przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest najlepszą jednostką naukową w grupie nauk społecznych w Polsce. Przy wrocławskim wydziale SWPS działa Centrum Badań nad Zachowaniami Ekonomicznymi.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA