Wrocław: Miasto przekaże teren Hali Stulecia. Koniec użytkowania wieczystegofot. Jan Augustynowski

Wrocław: Miasto przekaże teren Hali Stulecia. Koniec użytkowania wieczystego

REKLAMA
Urzędnicy oszacowali wartość działek w rejonie ulicy Wystawowej na Wielkiej Wyspie na blisko 47 milionów złotych. Do końca roku wniosą je do majątku obecnego użytkownika wieczystego, czyli miejskiej spółki Wrocławskie Przedsiębiorstwo Hala Ludowa. Ma dzięki temu m.in. zyskać silniejszą pozycję przy negocjacjach z kontrahentami. Osiedlowi radni dopytują o przyszłość zabytkowego obiektu wpisanego na listę UNESCO.
Magistrat opublikował 31 października wykaz obejmujący cztery działki zlokalizowane w rejonie ul. Wystawowej 1 na Zalesiu. Ich łączna powierzchnia wynosi 123 766 mkw. Wartość prawa ich własności oszacowano na 46 mln 969 tys. zł (operat sporządzono w marcu). Ma zostać wniesione planowo do końca roku jako wkład niepieniężny (aport) "na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego spółki Wrocławskie Przedsiębiorstwo Hala Ludowa Sp. z o.o.". To obecny użytkownik wieczysty terenu (do 5 grudnia 2089 roku), a także właściciel mieszczących się na nim budynków, czyli kompleksu Hali Stulecia. Od roku 1962 znajduje się w rejestrze zabytków, a od trzynastu lat na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
UM Wrocławia
.

Większa wiarygodność i więcej środków na zarządzanie kompleksem
Zarząd Wrocławskiego Przedsiębiorstwa Hala Ludowa wnioskował 30 listopada ubiegłego roku do prezydenta miasta o wniesienie do spółki prawa własności wspomnianego gruntu. Obecne władze w 100% miejskiej spółki poparły decyzję poprzedników i w październiku zwróciły się do Jacka Sutryka o nadanie sprawie "dalszego biegu".
Zgodnie z umową spółki, pozyskane przez nią dochody przeznaczane są na utrzymanie dziedzictwa światowego, które jest przez nią zarządzane – zapewnia Marcin Obłoza z biura prasowego urzędu miasta.
Anna Worsztynowicz, rzecznik prasowy Wrocławskiego Przedsiębiorstwa Hala Ludowa, mówi to samo i dodaje, że dbają o to, by obiekt był dostępny dla mieszkańców Wrocławia i turystów. Przekazanie gruntu na własność pomoże w realizacji tego zadania, ponieważ zwolni spółkę z rocznych opłatza użytkowanie wieczyste (za 2020 rok ma wynieść 968 tys. zł, a od 2021 r. wzrosłaby do 1 mln 506 tys. zł). Ponadto ta zmiana ma zwiększyć jej wiarygodność finansową, co korzystnie przełoży się na negocjacje z kontrahentami i instytucjami finansującymi.
Obecny zarząd, w ramach dostępnych środków, zamierza podejmować wszelkie działania, dzięki którym miejsce to będzie się rozwijać i zmieniać na lepsze dla wszystkich gości – zapowiada Anna Worsztynowicz.
fot. Jan Augustynowski
Wiele pytań od osiedlowej rady
Rada Osiedla Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice ma wydać opinię dotyczącą otrzymanego wykazu. Zanim to zrobi, zwróciła się5 listopada do dyrektor wydziału nabywania i sprzedaży nieruchomości z listą pytań. Dotyczą m.in. celu wniesienia prawa własności, przeanalizowania innych wariantów, wpływu na sytuację ekonomiczno-finansową spółki, a także czy ona bądź miasto planują zmianę sposobu lub zakresu wykorzystania kompleksu Hali Stulecia.
Czy po przeniesieniu własności nieruchomości na spółkę będzie konieczne uzyskanie zgody Rady Miejskiej Wrocławia na dalsze zbycie danych nieruchomości? Ewentualnie czy brano pod uwagę zapisanie takiego warunku w umowie? – dopytują radni.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Powstająca pod Wrocławiem największa na świecie fabryka akumulatorów do aut elektrycznych będzie jeszcze większa
W Biskupicach Podgórnych pod Wrocławiem, w gminie Kobierzyce rozbudowywana jest największa fabryka b...
Co się dzieje na budowie trasy S3 pomiędzy Kamienną Górą i Lubawką? [FILM]
Mimo przerwy zimowej realizowana jest budowa drogi ekspresowej S3 na Dolnym Śląsku. Na odcinku od Ka...
Wieżowiec Skyliner uzyskał pozwolenie na użytkowanie
Jeden z najwyższych biurowców w Warszawie – Skyliner – należący do Grupy Karimpo...
Uniq Logistic stawia na Łódź
Polska firma logistyczna Uniq Logistic dołącza do kolejnego parku MLP Group. Tym razem wybór padł na...
W Krakowie powstaje nowy, duży kompleks biurowy Brain Park [ZDJĘCIA + WIZUALIZACJE]
Echo Investment S.A. wybuduje w stolicy Małopolski nowy, duży kompleks biurowy. Brain Park powstaje...
Panattoni wybuduje nowy park magazynowy pod Poznaniem
Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, informuje o kolejnej inwestycji w Wiel...
Kamienica Wilcza 19 w Warszawie gotowa
Deweloper RealCo, działający od 2010 roku na polskim rynku nieruchomości, zakończył rewitalizację XI...
Pod Wrocławiem powstanie Frontier Park Wrocław
Frontier Estates, europejski deweloper, planuje znacząco poprawić efektywność magazynowania, sprzeda...
Warszawa: Panattoni wybuduje City Logistics Warsaw IV
Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, zakupił działkę o powierzchni 8,2 ha n...
Przy ulicy Zielnej 37 w Warszawie powstaje biurowiec Central Point [FILM]
W samym centrum Warszawy, tuż przy stacji metra Świętokrzyska powstaje nowy biurowiec Central Point....