W województwie śląskim ma powstać fabryka ogniw do magazynów energii

Orzech

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja "Śląskie Magazyny Energii". Jej tematem był projekt budowy pierwszej polskiej fabryki ogniw dla magazynów energii, mający stanowić połączenie nowoczesności z myślą techniczną w walce o odnawialne źródła energii i niezależność energetyczną.

"Śląskie Magazyny Energii" to inicjatywa, dzięki której możliwe będzie stworzenie polskiej fabryki produkującej magazyny energii, a konkretnie ogniwa akumulatorowe na czeskiej licencji HE3DA. Wydajność fabryki ma wynosić 1,2 GWh (z możliwością przyszłego zwiększenia mocy nawet do 15 GWh). Wytwarzane akumulatory będą miały różną pojemność: małą 0,5 kWh oraz dużą50 kWh.

Przyczyni się to do zapewnienia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej, jak również pozwoli na zagospodarowanie istniejącej infrastruktury należącej do Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A., utworzenie nowych miejsc pracy czy ograniczenie kosztów utrzymania terenów pogórniczych.

Polskie magazyny energii to projekt, który odpowiada na rosnące światowe zapotrzebowanie na magazyny energii. Ten zwiększony popyt jest spowodowany znaczną obniżką cen paneli fotowoltaicznych potrzebnych do budowy elektrowni fotowoltaicznych oraz faktem, że istnieje ogólne i przyszłe odejście od tradycyjnej produkcji energii i zastąpienie ich produkcją energii odnawialnej.

Jak podkreślono podczas konferencji inicjatywa ma podwaliny w czeskiej technologii, a do jej powstania doprowadziła współpraca pomiędzy tymi dwoma państwami.

Podczas wydarzenia dr Jan Procházka oraz przedstawiciele Fundacji Śląskie Magazyny Energii Janusz Gładysz i Kornel Pająk podpisali umowę o współpracy pomiędzy stroną polską a czeską w zakresie tej inwestycji i wymiany technologicznej. Na gruncie krajowym podpisano także umowę o współpracy między Fundacją a Spółką Restrukturyzacji Kopalń.