W zabytkowym Dworku Tarnowskich w Krakowie po remoncie otwarty zostanie hotel pod marką voco [WIZUALIZACJE]

Orzech

Kolejny zabytkowy obiekt w samym centrum stolicy Małopolski odzyska swoją dawną świetność. W dawnym Dworku Tarnowskich przy ul. Szlak w pobliżu Dworca Głównego w Krakowie po remoncie tego obiektu, powstanie hotel.

Obiekt ma funkcjonować pod marką voco. Znajdzie się w nim 44 pokoi – tak wynika ze strony sieci IHG Hotels & Resorts. Inwestorem nowego hotelu jest firma Howell Development, która ma w swoich planach także otwarcie innego hotelu w Krakowie - Indigo przy ul. Stradomskiej.

Inwestorem jest krakowski fundusz nieruchomości Howell, który skupuje, odnawia zabytkowe obiekty, urządza w nich mieszkania bądź biura, następnie wynajmuje lub sprzedaje. Fundusz ten działa również w innych miastach: w Zielonej Górze, Warszawie, Lublinie, Elblągu czy w Bytomiu.

Inwestor zaplanował prace rewitalizacyjne zarówno samego Dworku Tarnowskich jak i również części parku.

– Ogromnie cieszymy się, że jesteśmy w posiadaniu historycznego obiektu, który dzięki nam ma szansę odzyskać swój dawny blask i pałacowy charakter, a przede wszystkim możemy odratować jego dotychczasową historię, wpisując się jednocześnie i tworząc nową. Spółka planuje już prace rewitalizacyjne zarówno obiektu, jak i części parku – czytamy na stronie grupy inwestycyjnej Howell Development. Inwestor otrzymał już pozwolenie na budowę.

Hotel pod marką voco, który powstanie w Dworku Tarnowskich, będzie jednym z pierwszych obiektów w Polsce. Aktualnie w naszym kraju nie ma jeszcze żadnego hotelu pod stworzoną kilka lat temu przez IHG Hotels & Resorts marką voco, ale podpisano już dwie pierwsze umowy: na wprowadzenie pod nią hotelu Katowice w Katowicach oraz nowo powstającego hotelu w Szklarskiej Porębie w kompleksie z Holiday Inn Resort.

Historia obiektu

Historia pałacu sięga XVII wieku, a obecną formę po gruntownej przebudowie przyjął w drugiej połowie XIX wieku. Dworek jeszcze przed drugą wojną światową należał do zgromadzenia zakonnego, zaraz po wojnie został mu odebrany. W 1950 roku stał się siedzibą Radia Kraków. W 1989 roku obiekt wpisany został do rejestru zabytków.

Radiowcy pracowali w nim do 1998 roku, wyprowadzając się do nowej siedziby. Od tego momentu zabytek stał pusty i niszczał. Jeszcze w 2015 roku obiekt należał do Wyższej Szkoły Europejskiej im. Józefa Tischnera, przedstawiciele uczelni zadeklarowali kompleksową odnowę zabytku. Skończyło się na deklaracjach, gdyż zaplanowana przez WSE przebudowa obiektu zbyt mocno ingerowała w zabytkową tkankę. Obecny inwestor Howell Development zrobił nowy projekt przebudowy, który znacznie mniej ingerował w strukturę zabytku.

Tak wyglądał Dworek Tarnowskich pod koniec 2020 roku:

Współpraca: Damian Daraż