fot. Jakub Zazula

Warszawa: 155-metrowa wieża Skysawa z certyfikatem BREEAM INTERIM na najwyższym poziomie Outstanding [FILM + ZDJĘCIA]

Orzech
Drugi budynek kompleksu biurowo-handlowego Skysawa, ponad 155-metrowa wieża, otrzymał certyfikat zrównoważonego budownictwa BREEAM Interim na poziomie Outstanding z wynikiem 93,6%. Jest to aktualnie najwyższa ocena zdobyta w Polsce w schemacie BREEAM International New Construction 2016.
BREEAM Interim to system oceny nowopowstających budynków, który świadczy, że inwestycja jest prowadzona w sposób zrównoważony, a powstały budynek będzie przyjazny środowisku i efektywny energetycznie. Inwestycja PHN S.A. została oceniona w 10 kategoriach obejmujących: zarządzanie procesem realizacji, zdrowie i dobre samopoczucie, wykorzystanie energii, lokalizację i transport, zużycie wody, materiały, odpady, wykorzystanie terenu i ekologię, zanieczyszczenia oraz innowacje. W trzech kategoriach tj. za zarządzanie procesem realizacji, transport i lokalizację oraz zużycie wody Skysawa otrzymała maksymalną liczbę punktów.
– To drugi certyfikat BREEAM Interim na poziomie Outstanding dla Skysawa i ponownie najwyższa nota w schemacie BREEAM NC 2016. Tak wysoka ocena to gwarancja dla najemców, że kompleks będzie spełniał najwyższe standardy w zakresie ekologii i energooszczędności. Cieszy mnie, że doceniono fakt, iż Skysawa powstaje w duchu zrównoważonego rozwoju – powiedział Tomasz Górnicki, wiceprezes zarządu ds. inwestycji Polskiego Holdingu Nieruchomości.
fot. Jakub Zazula
fot. Jan Augustynowski
fot. Jan Augustynowski
fot. Jan Augustynowski
fot. Jakub Zazula
– Kompleks Skysawa jest przykładem inwestycji, która wspiera globalne cele dotyczące przeciwdziałania zmianom klimatu oraz tworzenia zrównoważonych i zdrowych społeczności czego dowodem jest uzyskanie w procesie certyfikacji BREEAM NC 2016 na etapie Interim poziomu Outstanding. Inkluzywność i dobrostan użytkowników, efektywność energetyczna oraz dbałość o bioróżnorodność w mieście to tylko niektóre z aspektów, na które zwrócono uwagę projektując kompleks – skomentowała Natalia Kwiecińska, Sustainability Advisor w Gleeds Polska.
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jan Augustynowski
fot. Jan Augustynowski
fot. Jakub Zazula
Skysawa, której budowa rozpoczęła się w czerwcu 2019 r., powstaje w centrum Warszawy, przy ul. Świętokrzyskiej 36 na terenie typu greyfield w miejscu, w którym wcześniej stał biurowiec z lat 60-tych. Dzięki centralnej lokalizacji przy Rondzie ONZ Skysawa będzie jedną z nielicznych inwestycji w Warszawie, której najemcy dostaną się bezpośrednim przejściem podziemnym do stacji metra. W kompleksie zaplanowano liczne rozwiązania wpływające na obniżenie zużycia energii, czy wody w trakcie użytkowania budynku m.in. wysokowydajne systemy odzyskiwania ciepła, kolektory słoneczne czy system odzyskiwania wody deszczowej. Podczas budowy PHN podejmuje szereg działań dążących do zminimalizowania ilości generowanych odpadów, ograniczenia zużycia wody i energii. Dla zmniejszenia śladu węglowego optymalizowany jest transport. Przy wyborze materiałów stawia się na produkowane lokalnie i weryfikuje pod kątem ich ekologiczności m.in. składu oraz posiadanych certyfikatów.
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jan Augustynowski

O inwestycji Skysawa

Skysawa to nowoczesny kompleks biurowo-handlowy o powierzchni ok. 34 550 mkw., którego budowa rozpoczęła się pod koniec czerwca 2019 r. Kluczowym atutem inwestycji jest doskonała lokalizacja w ścisłym centrum stolicy tuż obok Ronda ONZ, w kwartale ulic Świętokrzyskiej, Twardej, Mariańskiej i alei Jana Pawła II. SKYSAWA jako jedna z nielicznych inwestycji w Warszawie będzie mieć bezpośrednie połącznie ze stacją metra. Obiekt posiada certyfikat BREEAM Interim na najwyższym poziomie Outstanding. Zgodnie z harmonogramem budynek A inwestycji liczący około 9 880 mkw. ma być gotowy w trzecim kwartale 2021 r., zaś zakończenie budowy budynku B – wieży liczącej 155 m wysokości zaplanowano na trzeci kwartał 2022 r. Inwestorem kompleksu SKYSAWA jest Polski Holding Nieruchomości S.A. Za realizację inwestycji odpowiada konsorcjum firm PORR, TKT engineering i ELIN. Nadzór inwestorski nad budową sprawuje polski oddział międzynarodowej grupy konsultantów – Gleeds Polska.
Źródło: PHN S.A.