Warszawa z rekordowo niską aktywnością deweloperów na rynku powierzchni biurowych

Orzech

Jak wynika z najnowszego raportu agencji JLL, aktualnie w Warszawie mamy do czynienia z rekordowo niską aktywnością deweloperów na rynku nowych powierzchni biurowych. Realizowanych jest tu zaledwie 310 tys. mkw. biur, najmniej od 2010 roku.

Ponad połowa z 1,24 mln mkw. powierzchni biurowych, na które w 2021 r. podpisano umowy najmu, znajduje się w Warszawie. Blisko 45 proc. w całkowitym wolumenie transakcji stanowiły renegocjacje. Aktywność deweloperów koncentruje się w głównych miastach regionalnych poza Warszawą – w trakcie budowy jest tam prawie trzy razy więcej mkw. niż w stolicy.

W Warszawie aktywność deweloperów jest najniższa od 12 lat, co prowadzi do wystąpienia luki w nowej podaży już w 2023 roku.

W Warszawie, gdzie w 2021 r. wynajęto 645,5 tys. mkw., wyraźnie najmocniejszy był IV kwartał. Podobnie na ośmiu głównych rynkach regionalnych, po trzech słabszych kwartałach, wynik całego roku na poziomie 595 tys. mkw. osiągnięto za sprawą wyraźnego odbicia w ostatnich trzech miesiącach. W IV kwartale wynajęto tam 214,6 tys. mkw., czyli aż o 90 proc. więcej niż kwartał wcześniej.

– Najemcy wciąż dość ostrożnie podchodzili do podejmowania długoterminowych decyzji dotyczących biur, o czym świadczy np. stosunkowo duży udział renegocjacji 45 proc. dla Warszawy i 43 proc. dla pozostałych badanych rynków – mówi Tomasz Czuba, dyrektor działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy, JLL.

W Warszawie oddano do użytku 16 budynków, w których najemcy mają do dyspozycji 324 600 mkw. Te największe to m.in.: Warsaw Unit (56 400 mkw., Ghelamco Poland), Skyliner (44 700 mkw., Karimpol) oraz wieża Generation Park Y (44 tys. mkw., Skanska Property Poland).

Na koniec IV kwartału 2021 r. na największych rynkach w Polsce w budowie było prawie 1,2 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, czyli tyle samo co przed rokiem. W miastach regionalnych powstaje aż 871 tys. mkw., z czego oddanie ok. 400 tys. mkw. jest planowane na rok 2022. Z rekordowo niską aktywnością deweloperów mamy natomiast do czynienia w Warszawie. Realizowanych jest tu zaledwie 310 tys. mkw., najmniej od 2010 r.

– Wstrzymanie decyzji inwestycyjnych po wybuchu pandemii sprawiło, że tempo rozwoju rynku stołecznego znacząco spadło. To pozwala zakładać dość sporą lukę w nowej podaży w kolejnym roku – komentuje Mateusz Polkowski, kierujący Zespołem Badań i Doradztwa JLL.

Sektor biurowy pozostaje jednym z filarów rynku inwestycyjnego w Polsce. W 2021 r. wolumen transakcji przekroczył 1,7 mld euro, z czego aż 72 proc. przypadło na Warszawę.

– Na radarze inwestorów przez cały rok pozostawały obiekty typu prime, przede wszystkim w Warszawie. Są to głównie dobrze zlokalizowane budynki klasy A, które gwarantują długoterminowy przychód i stabilną strukturę najmu. Do ciekawszych transakcji, jakie sfinalizowano w 2021 r. zaliczyć można sprzedaż przez Echo Investment projektu Biura przy Warzelni w kompleksie Browary Warszawskie na Woli. Obiekt nabyła Deka Immobilien za 152,3 mln euro. Na rynkach regionalnych największą transakcją było przejęcie przez Partners Group portfolio grupy Buma – podsumowuje Marcin Sulewski, dyrektor działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych, JLL.