Biurowy Służewiec, potocznie nazywany "Mordorem", od lat był jednym z najbardziej rozpoznawalnych rejonów biznesowych w Warszawie. W czasie pandemii znacząco wzrósł tam poziom pustostanów w biurowcach, ale jak pokazują najnowsze dane REDD, wolna powierzchnia biurowa zmniejsza się stopniowo w tym roku, zbliżając się do poziomu sprzed pandemii. To jednak nie tylko dlatego, że firmy wracają do biur.
– Ostatnie lata przyniosły rozwój infrastruktury komunikacyjnej, takiej jak remont ulicy Marynarskiej oraz przedłużenie ulicy Woronicza, co znacznie poprawiło dostępność tego obszaru. Rozwój rynku mieszkaniowego i lokali usługowo-handlowych również przyczynił się do przeobrażeń w tej części miasta. Wiele nieruchomości przeszło znaczące remonty lub zmieniono ich pierwotne przeznaczenie z biurowego na mieszkalne – mówi Krzysztof Foks, Head Of Research, REDD, finne.pl.
W efekcie tych zmian, podaż oferowanej powierzchni biurowej na Służewcu do wynajęcia uległa spadkowi.
- Na koniec 2020 roku wolna powierzchnia wynosiła 176 820 mkw.,
- na koniec 2021 było to 218 212 mkw.,
- rok 2022 skończył się na Służewcu poziomem 197 221 mkw. wolnej powierzchni,
- a w tym roku w lipcu jest to już 188 000 mkw.
Służewiec ulega przemianom, ponieważ deweloperzy odchodzą od budowy biur. – W okolicy skrzyżowania ulic Taśmowej i Marynarskiej firma Apricot buduje ośmiopiętrowy budynek z ponad 400 mieszkaniami do długoterminowego wynajmu. Dzięki temu budynek może powstać w obszarze przewidzianym dla działalności usługowej. Podobnie jest w przypadku inwestycji przy ulicy Komputerowej. Firma Acer Re planuje tam zbudować ponad 600 mieszkań. Echo Investment wystąpiło z kolei do Rady Warszawy o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego, aby umożliwić budowę mieszkań. Podobnie zrobiła firma Yareal, która planuje budowę mieszkań obok hotelu Vienna House przy ulicy Postępu – mówi Krzysztof Foks, Head Of Research, REDD, finne.pl.
Jak pokazują dane REDD, największej i najnowocześniejszej bazy danych o rynku nieruchomości biznesowych w tej części Europy, w całej Warszawie buduje się mniej biurowców. Jeszcze na koniec 2020 roku w budowie było 27 budynków, dziś to jedynie 13 budynków biurowych w budowie. Obecnie w Warszawie powstaje w sumie 204 738 tys. mkw.
Zdjęcie główne w artykule: Kompleks Diuna (dawniej Marynarska Business Park)