We Wrocławiu zostanie odsłonięty pomnik Żołnierzy Niezłomnych [ZDJĘCIA]

Orzech

W stolicy Dolnego Śląska pojawi się nowy pomnik. Upamiętni Żołnierzy Niezłomnych. Nowy pomnik budził spore kontrowersje. Dyskusja na jego temat trwała od wielu lat. Autorami projektu pomnika i wykonawcami są wrocławscy artyści Tomasz i Konrad Urbanowiczowie z pracowni Archiglass.

W środę 8 maja o godz. 21, w centrum Wrocławia, na skwerze u zbiegu ulic Glinianej, Borowskiej i Dyrekcyjnej odsłonięty zostanie pomnik Żołnierzy Niezłomnych. Stanie się to przy asyście wojskowej i oprawie muzycznej chóru Medici Cantantes Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Idea uczczenia Żołnierzy Wyklętych (Niezłomnych) i budowy pomnika połączyła wiele środowisk, osób i organizacji. Budowa i prace związane z zagospodarowaniem terenu zostały sfinansowane ze środków gminy Wrocław oraz z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Początkowo pomnik miał nosić nazwę Żołnierzy Wyklętych, ale ostatecznie autorzy projektu uchwały zdecydowali się na zmianę nazwy na według nich mniej kontrowersyjną – Żołnierzy Niezłomnych.

Dwie trzecie powierzchni nowego skweru na którym stanął pomnik zajmuje zieleń, pozostała część jest wyłożona kostką granitową, na której stoi maszt oraz dziewięć szklanych monumentów upamiętniających żołnierzy. Teren pomnika jest monitorowany przez kilka kamer podłączonych do miejskiego sytemu monitoringu.

Pomnik sprawia niesamowite wrażenie, zwłaszcza po zapadnięciu zmroku.

– Zależnie od kąta obserwacji poruszającego się widza, szklane postaci są mniej lub bardziej widoczne. Symbolicznie uzyskiwany jest w ten sposób efekt ich działalności konspiracyjnej lub też prób wymazywania przez ówczesną władz – przekonują Tomasz i Konrad Urbanowicz, autorzy projektu pomnika.

Program uroczystości odsłonięcia pomnika Żołnierzy Niezłomnych:

- 21:00 – rozpoczęcie uroczystości, przywitanie przybyłych i odśpiewanie hymnu państwowego,

- okolicznościowe przemówienia,

- odsłonięcie pomnika przez mjr Wandę Kiałkę, łączniczkę i sanitariuszkę 5. Wileńskiej Brygady AK, uczestniczkę operacji "Ostra Brama", sanitariuszkę powojennego oddziału Sergiusza Kościałkowskiego "Fakira", więźniarkę Workuty, po zwolnieniu z zesłania w 1956 roku mieszkankę Wrocławia,

- złożenie kwiatów.