Miasto wyłoniło najlepszą pracę upamiętniającą osoby, które podjęły po wojnie zbrojną walkę z komunistyczną władzą. Pomnik ma kosztować ponad milion złotych. O jego realizacji zadecyduje jeszcze w tym roku rada miejska.
Jury rozstrzygnęło dwuetapowy konkurs na opracowanie koncepcji projektowej pomnika Żołnierzy Wyklętych na skwerze przy zbiegu ulic Glinianej, Borowskiej i Dyrekcyjnej. Do drugiego etapu zakwalifikowało się pięć prac. Najlepsza okazała się ta przygotowana przez Tomasz Urbanowicza oraz Konrad Urbanowicza. Otrzymają 50 tys. zł brutto, a także zaproszenie do negocjacji umowy w trybie zamówienia z wolnej ręki. Wystawę pokonkursową można odwiedzić od 13 do 21 czerwca w Muzeum Architektury we Wrocławiu przy ul. Bernardyńskiej 5.
Uchwałę w sprawie budowy tego pomnika podjęła poprzednia rada miejska, w 2016 roku. Obecni radni otrzymają gotowy projekt jesienią. Wówczas ostatecznie zadecydują o jego realizacji. Maksymalny koszt inwestycji to 1,3 mln zł brutto.
Szkło artystyczne i gra światła
Zdaniem sądu konkursowego pomnik z najlepszej pracy to "wyrazisty monument" wywołujący interakcję z widzami – prowokujący do dialogu, a także skłaniający do refleksji i poznawania historii.
– Główną nagrodę przyznano za przedstawienie dramatycznej historii w sposób jednoznaczny, ale niedopowiedziany oraz za stworzenie nowej przestrzeni publicznej o wysokiej randze – mówi Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury w Urzędzie Miejskim Wrocławia. – Autorzy zwycięskiego projektu w przestrzeni placu umieszczają szklane bloki z zastygłymi, jakby zamrożonymi sylwetkami żołnierzy.
Jury zwróciło też uwagę m.in. na "znakomite wykorzystanie szlachetnego szkła artystycznego i gry światła" oraz na odpowiedni dobór miejsca na maszt flagowy. Autorzy koncepcji podkreślają osadzenie postaci wewnątrz brył w różnych kierunkach.
– Zależnie od kąta obserwacji poruszającego się widza, szklane postaci są mniej lub bardziej widoczne. Symbolicznie uzyskiwany jest w ten sposób efekt ich działalności konspiracyjnej lub też prób wymazywania przez ówczesną władz – przekonują Tomasz i Konrad Urbanowicz.
materiały inwestora
"Pozyskanie dzieła sztuki najwyższej klasy"
Miasto ogłosiło konkurs we wrześniu 2019 roku, w osiemdziesiątą rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę.
– Żołnierze organizacji konspiracyjnych, którzy w drugiej połowie lat 40-tych i na początku lat 50-tych ubiegłego stulecia podjęli walkę zbrojną z komunistami, nazwani zostali Żołnierzami Wyklętymi – czytamy w ogłoszeniu. – Celem jest pozyskanie dzieła sztuki najwyższej klasy, które w czytelny sposób będzie odnosiło się do tragicznych doświadczeń przeszłości, jednocześnie podejmując próbę zapewnienia czytelności przekazu dla przyszłych pokoleń.
Więcej wizualizacji w galerii.