Wrocław: Projektowanie pomnika Niepodległości dobiega końca. Stanie w centrum miasta

Wrocław: Projektowanie pomnika Niepodległości dobiega końca. Stanie w centrum miasta

https://img.investmap.pl/user/2/229091_%s.jpg
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Miasto wybrało najlepszą koncepcję pomnika przy placu Legionów prawie dwa lata temu. Mógł stanąć na tegoroczne Święto Niepodległości, ale prace projektowe jeszcze trwają. Inwestycja warta około dwa miliony złotych ma być gotowa w 2022 roku.
Na skwerze przy pl. Legionów na Przedmieściu Świdnickim powstanie pomnik Niepodległości. Cześć prac projektowych jest już zakończona. W ciągu kilku miesięcy ma być gotowy projekt budowlany, a pod koniec roku gmina chce złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Przetarg planuje ogłosić w I kwartale 2021 roku, tak by zdążyć z odsłonięciem pomnika na listopad 2022.
Przygotowywana finalna wersja projektu nieznacznie będzie się różnić od wersji konkursowej, dotyczy nie samego pomnika, ale otoczenia i miejsca na inskrypcję pomnikową – mówi nam Tomasz  Myszko-Wolski z biura prasowego magistratu.

Pomnik wart dwa miliony

Magistrat rozstrzygnął w listopadzie dwa lata temu konkurs na opracowanie koncepcji projektowej pomnika Niepodległości na skwerze przy pl. Legionów wraz z zagospodarowaniem terenu. Zgłosiło się 19 zespołów. W skład zwycięskiego wchodzą Mariusz Kosiba, Jarosław Smolak i Agnieszka Wolska. Otrzymali 50 tys. zł brutto i szansę przygotowania szczegółowego projektu.
Jednym z warunków była możliwość realizacji inwestycji za maksymalnie 2 mln zł. Prace budowlane, zgodnie z regulaminem konkursu, mogły zakończyć się na Święto Niepodległości 11 listopada 2020 roku, a musiały w ciągu trzech-pięciu lat (najpóźniej w 2023 r.).

Ukazanie trudu odzyskania niepodległości

Pomnik będzie monolityczną bryłą o strzelistej budowie i nieregularnej powierzchni. Do jego wykonania zostanie użyta stal polerowana. Będzie miał 22 m wysokości, 3,5 m szerokości i 0,5 m grubości. Stanie na cokole z podestami i wydrążonym korytarzem.
Projekt ukazuje drogę do odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Zagięcia i nierówna powierzchnia u podstawy rzeźby stanowią alegorię trudnego okresu walk o wolną i niepodległą Polskę. Deformacja tej części zwraca uwagę na deformację tożsamości pod zaborami oraz trud pozostania Polakiem – wyjaśniają zwycięzcy. – Wyżej odnajdujemy przejście, które symbolizuje proces transformacji kraju w jednolitą, harmonijną całość. Zwieńczenie bryły – gładkie, strzeliste i nieco zwężone, odzwierciedla długo wyczekiwaną niezależność, dumę i siłę II Rzeczpospolitej.
Użyty materiał ma m.in. umożliwić ujrzenie swego odbicia w celu utożsamienia się z prezentowaną ideą oraz odbijać światło na znak promieniowania niepodległości. Cokół ma natomiast odciąć pomnik od skweru, tworząc intymną przestrzeń. Zaproszenie do niej stanowi wydrążony korytarz.
Daje on możliwość bezpośredniej i bliskiej konfrontacji z ideą niepodległości po przez odbicie w bryle. Fakt, że sam korytarz jest na początku nieznacznie szerszy, a sama rzeźba w najwyższym punkcie nieco węższa, potęguje wrażenie strzelistości. Skala rzeźby natomiast uświadamia wielkość i siłę idei wolności – tłumaczą architekci.
Materiały inwestora

Nowe drzewa, ławki, a nawet leżaki

Inwestycja obejmuje również zagospodarowanie skweru. Zgodnie z wersją konkursową istniejąca zieleń pozostanie, a do tego planowane są dodatkowe nasadzenia drzew i bylin. Ponadto wykonawca zamontuje ławki, leżaki, kosze na śmieci, a także oświetlenie w posadzce.
Dzięki temu plac zyskuje funkcję wypoczynkową, pozostawiając jednocześnie miejsce na oficjalne uroczystości. Teren opracowania w założeniu powinien służyć mieszkańcom, tworzyć miejsce spotkań i wypoczynku, będąc zarazem nowoczesną wizytówką Wrocławia – zapowiadają zwycięzcy konkursu.

Ma łączyć Polaków

Urzędnicy zapowiadają, że pomnik ma łączyć wszystkie osoby dumne z sukcesu niepodległej Polski i chcące budować jej znaczenie w przyszłości.
Dzięki atrakcyjnemu plastycznie i architektonicznie założeniu upamiętniającemu odzyskanie niepodległości, plac Legionów we Wrocławiu w przyszłości zostanie uznany za miejsce wspólne, co będzie wyrazem szacunku dla wszystkich, którzy przez całe stulecie – pomimo wszystko – skutecznie podtrzymywali polską tożsamość – twierdzą przedstawiciele magistratu.
Więcej wizualizacji w galerii.

Pomnik także dla Żołnierzy Wyklętych?

W mieście może powstać w najbliższych latach jeszcze jeden pomnik, w sąsiedztwie Wroclavii. W tym miesiącu informowaliśmy, że został rozstrzygnięty dwuetapowy konkurs na opracowanie koncepcji projektowej pomnika Żołnierzy Wyklętych na skwerze przy zbiegu ulic Glinianej, Borowskiej i Dyrekcyjnej. Decyzja zapadnie jeszcze w tym roku. Inwestycja może pochłonąć ponad milion złotych.
materiały inwestora

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Magistrat szykuje do sprzedaży grunty w pobliżu stacji Wrocław Leśnica
Urzędnicy planują podział półhektarowej działki przy zbiegu ulic Kąckiej i Skoczylasa na Złotnikach....
Kraków: Spółdzielnia mieszkaniowa buduje nowe mieszkania w Mistrzejowicach [WIZUALIZACJA]
Na osiedlu Piastów przybędzie kilkadziesiąt lokali mieszkalnych za sprawą inwestycji przy ulicy Popi...
Faktoria – Geo znów stawia na zachodnią część Wrocławia. W planach niemal sto mieszkań [WIZUALIZACJE]
Nowe osiedle powstanie blisko zbiegu ulic Głównej i Łomnickiej, tuż przy szkole na Praczach Odrzańsk...
Skanska wybuduje nowy most przez Wartę niedaleko Poznania
Już w kwietniu 2022 roku podróżujący drogą wojewódzką nr 431 przejadą przez Wartę w Rogalinku koło P...
Wrocław: Plac Nowy targ zamieni się w strefę spotkań i wypoczynku. Znamy operatora [WIZUALIZACJE]
Magistrat zdecydował, która firma zagospodaruje na kilka lat wschodnią część placu przy urzędzie mia...
Wrocław: Jest nowy termin renowacji zabytkowej wieży ciśnień na Karłowicach
Firma budowlana Wrocławskie Centrum Inwestycyjne wylicytowała nieruchomość przy ulicy Wacława Berent...
Wrocław: Nowe mieszkania inwestycyjne blisko centrum. Vantage Development finiszuje z Legnicką 33
Wrocławski deweloper realizuje przy placu Strzegomskim, naprzeciwko Muzeum Współczesnego, ok. 250 lo...
Wrocław: Jak będzie wyglądał park na Kępie Mieszczańskiej? Ruszyły konsultacje
Miasto ma odkupić od Agencji Mienia Wojskowego niemal czterohektarowy teren na nadodrzańskiej wyspie...
Wrocław: Pandemia koronawirusa opóźnia start budowy Muzeum Książąt Lubomirskich [NOWE WIZUALIZACJE]
Start realizacji inwestycji wartej 70 milionów, przy zbiegu ulicy Szewskiej z placem Uniwersyteckim,...
Nowoczesny park magazynowy powstaje w Gorzowie Wielkopolskim
Accolade – międzynarodowy inwestor na rynku nieruchomości komercyjnych, wkracza do Gorzowa Wielkopol...