Rekordowe inwestycje budownictwa społecznego w Warszawie. Wszystkie domy mają innowacyjne i ekologiczne rozwiązania, które przyczyniają się do obniżenia kosztów eksploatacji. Miasto rozwija budowę lokali na wynajem w ramach TBS-ów, powstają także nowe mieszkania komunalne, trwają modernizacje i remonty pustostanów.
– W tej kadencji pomimo bardzo trudnej sytuacji udawało się oddawać mieszkańcom w wynajem ponad 2 tys. mieszkań rocznie. Są to zarówno mieszkania w nowych, jak i starych budynkach. Realizujemy największy program budownictwa społecznego w historii. Wszystkie inwestycje realizowane są w sposób bardzo nowoczesny. To już jest standard, że budynki spełniają wszystkie wymogi dostępności, dla osób z niepełnosprawnościami. We wszystkich budynkach w zależności od ich wielkości jest od kilku do kilkunastu specjalnie dostosowanych mieszkań – powiedziała podczas konferencji prasowej zastępczyni prezydenta Aldona Machnowska-Góra.
W bieżącym roku w realizacji i budowie jest rekordowa liczba mieszkań budownictwa społecznego, ponad 2 100. Z czego w 2023 r. zostało już oddane 235 mieszkań w zasobach TBS, a do końca roku do użytkowania trafią kolejne 244 mieszkania. Następne inwestycje będą kończone w 2024 i 2025 r.
TBS Warszawa Południe
– To co istotne to rozwiązania niskoenergetyczne, które spowodują obniżenie kosztów eksploatacyjnych - energii elektrycznej, ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, są one nawet o połowę niższe w porównaniu mieszkań w technologii tradycyjnej. Pierwszy taki budynek powstaje w Wawrze na ulicy Derkaczy. Będzie on posiadał fotowoltaikę, pompy ciepła i wentylację mechaniczną – powiedział Adam Godusławski – prezes zarządu TBS Warszawa Południe. – To wszystko jest możliwe dzięki temu, że miasto dba o rozwój zrównoważonego, zielonego budownictwa.
Spółka posiada w realizacji sześć inwestycji, za łączną kwotę 340 mln zł z 661 mieszkaniami, trwa przygotowanie 7 kolejnych projektów na łączną kwotę 286 mln zł z 547 mieszkaniami.
Formy finansowania
Polityka mieszkaniowa miasta wymaga wysokich nakładów finansowych. Od 2021 roku widać wyraźny wzrost kosztów budowlanych i remontów, co jest spowodowane pogarszającą się sytuacją gospodarczą i ogólnym wzrostem cen.
Głównym źródłem finansowania jest wkład pieniężny i niepieniężny miasta w postaci gruntów czy budynków. Drugi wkład to ok. 10 % z funduszu rozwoju mieszkalnictwa do każdej inwestycji. Natomiast trzecie źródło to pieniądze, które mają być z KPO, dzisiaj jest to prefinansowanie przez Bank Gospodarstwa Krajowego, właśnie do tych inwestycji, które mają być przeznaczone dla osób o niskich i średnich dochodach – powiedział Mariusz Frankowski przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i Cyfryzacji.
Inwestycje w budowie i przygotowaniu:
Obecnie TBS Warszawa Południe posiada 6 inwestycji w realizacji:
- Ząbkowska/Markowska 186 mieszkań
- Derkaczy 66 mieszkań
- Agrestowa 40 mieszkań
- Banach/Grójecka 205 mieszkań
- Targowa 14, 69 mieszkań
- Stalowa 55/57 95 mieszkań
W analizie i przygotowaniu do aportu są budynki:
- Grochowska 70 mieszkań
- Poligonowa 55 mieszkań
- Czapelska 103 mieszkań
- Krypska 125 mieszkań
- Skaryszewska 22 mieszkań
- Agrestowa II etap 67 mieszkań + usługi
- Derkaczy II etap 105 mieszkań
TBS Warszawa Północ w fazie realizacji posiada inwestycje przy ul. Strzeleckiej i Jagiellońskiej oraz przy ul. Połczyńskiej. Razem z inwestycją przy ulicy Rudnickiego powiększą one zasób lokalowy TBS Północ o 528 mieszkań. W przygotowaniu są kolejne projekty, na Białołęce przy ul. Pani na Wiśniewie (100 mieszkań) i Milenijnej (189), na Targówku przy Chyrowskiej (25) i na Woli przy Kolskiej (42), co da łącznie kolejnych 356 mieszkań.
Do zasobów lokalowych miasta należą również mieszkania komunalne. Obecnie w budowie jest 96 mieszkań – 24 mieszkania w Rembertowie przy ul. Cyrulików i 72 mieszkania na Pradze Północ ul. Szwedzka/Stolarska.
W trakcie prac przygotowawczych jest łącznie jest 654 mieszkań w następujących lokalizacjach:
- Białołęka, ul Marywilska
- Praga Południe, ul. Komorska/Łukowska
- Ursus, ul. Orląt Lwowskich
- Włochy, ul. 1-go Sierpnia (duża inwestycja, planowane 300 lokali)
- Wawer - ul. Trakt Lubelski
Kolejne inwestycje w planowaniu.
Źródło: UM Warszawa