Trwają zaawansowane prace na terenie WIMY - Widzewskiej Manufaktury w Łodzi, która już wkrótce odzyska dawny blask i otrzyma nowe funkcje. Powstanie tam projekt mixed-use oferujący jednocześnie mieszkania na wynajem, lokale handlowo-usługowe oraz otwarte przestrzenie do odpoczynku i rekreacji, w tym strefę gastronomiczną i kulturalną.
Wspólnym punktem spotkań dla wszystkich użytkowników i gości oraz zielonym sercem inwestycji będzie zrewitalizowany 100-letni park z fontanną. Na cele mieszkaniowe zostaną zaadaptowane obiekty skręcalni, przewijalni oraz dawnej przędzalni „amerykańskiej”, gdzie przed laty przerabiano bawełnę z USA.
Widzewska Manufaktura z nową koncepcją
W nowej koncepcji Widzewskiej Manufaktury w Łodzi niezwykle ważne jest stworzenie nowoczesnej, zaawansowanej technologicznie przestrzeni do pracy, mieszkania i rekreacji z pełnym poszanowaniem historycznego dziedzictwa tego miejsca. Dlatego w projekcie architektonicznym zostały zachowane elementy zabudowy dawnej fabryki, w szczególności ceglane mury ścian zewnętrznych oraz oryginalne żeliwne słupy na terenie parku. Estetyka bryły w części nadbudowywanej inspirowana jest układem nici przędzalnianych, co stanowi nie tylko efektowny zabieg wizualny, ale też ukłon w kierunku historii i pierwotnej funkcji tego budynku.
Rewitalizacja WIMY obejmie 4 zabytkowe budynki historyczne. Powstanie tam prawie 34 tys. mkw. powierzchni biurowej i ponad 400 mieszkań na wynajem.
GALRIA ZDJĘĆ:
WIZUALIZACJE:
Widzewska Manufaktura, czyli miejsce z historią
Przedsiębiorstwo znane jako Widzewska Manufaktura zostało założone przez Juliusza Kunitzera, który namówił do współpracy Juliusza Heinzla, tworząc w 1880 roku dom handlowy, a w 1889 „Towarzystwo Akcyjne Wyrobów Bawełnianych Heinzel i Kunitzer”. Później właściciele zmieniali się kilkukrotnie, a do najbardziej znanych należała rodzina Konów. Na przestrzeni lat firma objęła kilkadziesiąt nieruchomości w całej Łodzi, nie tylko na Widzewie.
Źródło: UM Łódź / lodz.pl