Rewitalizację przejdzie kolejna okazała kamienica w centrum Łodzi. Uniwersytet Łódzki rozpoczyna gruntowną przebudowę słynnej kamienicy z motylem przy ul. Sienkiewicza 21. Ma tam powstać przestrzeń do spotkań wszystkich łodzian, w szczególności zainteresowanych obszarami nauki, kultury i sztuki. Przebudowany obiekt ma mieć również taras widokowy i nowe, piękne podwórze.
Parter budynku będzie strefą kultury i integracji – przestrzenią wystawową, miejscem do spotkań i współpracy, miejscem, w którym ludzie będą miło spędzać czas. Znajdą się tu: sala wystawowa, przestrzeń multimedialna, sala coworkingowa i cityLABy, sklepik, księgarnia, kawiarnia i przeszklone patio.
Na pierwszym piętrze, w strefie naukowo-badawczo-promocyjnej, mieścić się będzie Centrum Jerzego Giedroycia. Znajdą się tu również przestrzenie do organizacji wydarzeń artystycznych. Drugie i trzecie piętro stanie się strefą gościnną z pokojami przeznaczonymi głównie dla osób przybywających do Łodzi na zaproszenie Uniwersytetu Łódzkiego, uczestniczących w wymianie pomiędzy krajowymi i zagranicznymi ośrodkami naukowymi a UŁ. Na czwartym piętrze znajdzie się taras widokowy.
Obiekt będzie miejscem przyjaznym osobom ze szczególnymi potrzebami (np. z niepełnosprawnością ruchową). Wyposażony zostanie m.in. w windy i podnośnik.
Historia kamienicy
Kamienica przy ul. Sienkiewicza 21 pierwotnie była własnością przemysłowca Ludwika Meyera. Została wzniesiona w 1886 r., prawdopodobnie według planów architekta Hilarego Majewskiego. Wzniesiono ją z przeznaczeniem na siedzibę Poczty Głównej oraz mieszkania dla jej pracowników, ale urząd poczty finalnie znalazł się przy zbiegu ulic Tuwima i Kilińskiego.
Kamienicę Meyera kupił w 1908 r. Salomon Dancygier z zamiarem przeznaczenia jej na mieszkania czynszowe. Obecny wystrój architektoniczny datuje się na 1910 r. W okresie międzywojennym w oficynie kamienicy mieściła się firma Stanisława Förstera, a we frontowym budynku – Spółdzielczy Bank Udziałowy w Łodzi oraz agencja ubezpieczeniowa M. Marbera.
W latach 1946-1956 w budynku funkcjonował Wojskowy Sąd Rejonowy w Łodzi. Większość rozpraw odbywających się wtedy w gmachu kończyło się wyrokami śmierci lub wieloletnim więzieniem dla polskich patriotów. O tej ponurej historii budynku zaświadcza pamiątkowa tablica od strony ul. Moniuszki.
Od 1990 r. budynek jest własnością Uniwersytetu Łódzkiego. Do momentu zamknięcia obiektu prowadzono tutaj zajęcia dydaktyczne Wydziału Filologicznego. W ostatnich latach zorganizowano w Motylu jeszcze kilka wystaw artystycznych.
Źródło: UM Łódź / lodz.pl