Zabytkowy budynek dawnego kina "Lwów" we Wrocławiu ponownie wystawiony na sprzedaż

Orzech

Niestety nie ma szczęścia zabytkowy budynek dawnego kina "Lwów" we Wrocławiu. Ten okazały gmach dawnej loży masońskiej "Odd Fellow" przy ul. Hallera 15 został sprzedany w 2019 roku przez Odra Film (właściciela kina DCF we Wrocławiu) za 2 mln 912 tys. zł firmie Platinium Wellness. Jednak spółka ta nie jest już zainteresowana inwestowaniem w ten budynek i chce go sprzedać.

Przypomnijmy, trzy lata temu ta firma, która prowadzi w Polsce dwie sieci klubów: Smart Gym i Fitness Platnium deklarowała po zakupie tego zabytkowego obiektu, że chce w nim po gruntownym remoncie i modernizacji stworzyć pierwszą we Wrocławiu placówkę sieci Smart Gym. Mając na uwadze ogromną wartość historyczną i kulturalną obiektu, inwestor planował zrealizować w nim klub fitness zupełnie inny niż wszystkie dotychczas powstałe.

Niestety potem nastała pandemia i pokrzyżowała ambitne plany inwestora. Firma zdecydowała się wystawić ten zabytkowy gmach na sprzedaż. Cena została ustalona na 6 milionów złotych (cena za mkw. to 2132,20 zł).

– Na sprzedaż oferujemy nieruchomość gruntową o powierzchni 0,259 ha, położoną przy al. Gen Hallera 15 we Wrocławiu, zabudowaną zabytkowym budynkiem loży masońskiej "Odd Fellow” (następnie kina “Lwów"), wzniesionym w latach 1925-1927. Po przebudowie i adaptacji jakie miały miejsce w latach 1936-1937, od roku 1938 aż do roku 2011, budynek pełnił funkcję kina. Od roku 2013 budynek jest wpisany do rejestru zabytków miasta Wrocław (A/5859) – czytamy w ogłoszeniu o sprzedaży tej nieruchomości.

Tak może w przyszłości wyglądać ten budynek po remoncie i modernizacji:

– Dla nieruchomości wydane zostało prawomocne pozwolenie na budowę (PNB) – Przebudowa oraz zmiana sposobu użytkowania budynku usługowego (byłego kina Lwów) na budynek usługowy branży fitness.

Dodatkowo, właściciel posiada:

- decyzję (pozwolenie konserwatorskie) na prowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych w obiekcie zabytkowym.

- zalecenia konserwatorskie wydane w związku z planowaną przebudową oraz zmianą sposobu użytkowania

Jest możliwość skorzystania z art. 26hb. - [Ulga na zabytki] - Podatek dochodowy od osób fizycznych.

Podatnik może odliczyć od podstawy opodatkowania:

- 50% kwoty poniesionych wydatków na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane dotyczące zabytku,

- wydatku na nabycie zabytku wpisanego do rejestru zabytków, limit odliczenia 500 000 zł.

W roku 2018 dla nieruchomości ustalony został miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) - Uchwała nr L/1175/18 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 11 stycznia 2018 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla dawnego kina "Lwów" we Wrocławiu.

Przedmiotem ochrony budynku zgodnie z MPZP są:

a) gabaryty,

b) forma zadaszenia,

c) artykulacja i sposób opracowania elewacji.

Dane dotyczące nieruchomości:

- powierzchnia budynku - 2.814,39 mkw.,

- budynek podpiwniczony, wzniesiony w latach 1925-1927, projekt autorstwa Adolfa Radinga,

- działka nr 76, AM-33, obręb 0022 Południe - powierzchnia - 0,259 ha.

Budynek dawnego kina "Lwów" ze względu na zły stan techniczny został zamknięty w sierpniu 2011 roku i od tego czasu nie prowadzono w nim działalności kinowej.

Zabytkowe kino przestało być rentowne, a jego reaktywacja pochłonęłaby kilkadziesiąt milionów złotych, dlatego jego właściciel, mimo protestów, zdecydował się na sprzedaż. Następnie latami stało puste i nieużywane.

Powodem był też fakt, że Odra-Film nie otrzymała funduszy na budynek wpisany do rejestru zabytków. Pierwotna cena wywoławcza (14 lipca 2017 r.) wynosiła ponad 6,6 mln złotych. Nie znalazł się wówczas żaden zainteresowany zakupem tego zabytkowego budynku.