Po sześciu latach zamknięcia jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli Lublina – Hotel Europa przy ul. Krakowskie Przedmieście 29, zlokalizowany w centrum miasta – ponownie przyjmie gości. Obiekt, który od 2020 roku pozostaje zamknięty, ma zostać odrestaurowany i otwarty jeszcze w 2026 roku. Operatorem będzie marka Aries, należąca do Grupy Platan Hotels & Resorts, znana z renowacji historycznych obiektów turystycznych.
Hotel z 1867 roku odzyska dawny blask
Hotel Europa (pierwotnie Hotel Europejski), zaprojektowany przez Ludwika Szamotę, od 1867 roku pełnił funkcję hotelową. Był skromną repliką warszawskiego Hotelu Europejskiego, ale w Lublinie uchodził za jeden z najbardziej reprezentacyjnych gmachów użyteczności publicznej.
Pandemia w 2020 roku doprowadziła do jego zamknięcia. Teraz sytuacja się zmienia – Grupa Platan Hotels & Resorts ogłosiła, że przejmie obiekt i przywróci mu dawną funkcję.
Marka Aries wchodzi do Lublina. 73 pokoje w historycznym budynku
Jak podaje portal branżowy Hotelarz.pl, luksusowa marka Aries uruchomi obiekt w 73‑pokojowym hotelu Europa. To pierwsza inwestycja Aries poza górskimi kurortami – dotychczas marka zasłynęła z rewitalizacji dawnych Domów Turysty PTTK w Zakopanem, Wiśle i Szczyrku.
Projekt idealnie wpisuje się w model biznesowy grupy, która specjalizuje się w adaptacji i renowacji obiektów z bogatą historią turystyczną.
Otwarcie w 2026 roku
Hotel Europa w Lublinie ma ponownie otworzyć drzwi dla gości jeszcze w 2026 roku. Szczegóły dotyczące zakresu renowacji i planowanych udogodnień mają zostać ujawnione w kolejnych miesiącach.