Zabytkowy kościół na Dolnym Śląsku został wystawiony na sprzedaż [ZDJĘCIA]

Orzech

Kolejny zabytkowy obiekt na Dolnym Śląsku został wystawiony na sprzedaż. Tym razem nie jest to żaden pałac, dwór, zamek czy kamienica tylko...kościół. Na jednym z największych portali nieruchomościowych w Polsce pojawiło się ogłoszenie o sprzedaży zabytkowego kościoła pw. św. Michała Archanioła w miejscowości Okrzeszyn, w powiecie kamiennogórskim, w gminie Lubawka.

Aż do 1945 roku odprawiano w nim liturgię pogrzebową. Obecnie budynek stoi nieużywany i jest własnością prywatną. Całość obiektu od kilkudziesięciu lat popada w ruinę. Ciekawostką jest fakt, że kościół ten znajduje się zaledwie około 30 metrów od granicy polsko-czeskiej.

Nieczynny obiekt został wystawiony na sprzedaż za 800 tysięcy złotych. Sprzedający zaznaczył w ogłoszeniu, że cena jest do negocjacji. Kościół pw. św. Michała Archanioła znajduje się na działce o powierzchni 2650 mkw. i jest wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków. Jak czytamy w ogłoszeniu, jest położony jest w odległości 14,5 km od Lubawki, 35 km od Wałbrzycha i 55 km od Jeleniej Góry.

– Konstrukcja świątyni nadaje jej średniowiecznego wyglądu – pisze w ogłoszeniu właściciel budynku. - W nawie naprzeciw prezbiterium zachowała się drewniana konstrukcja chóru muzycznego. Dwuspadowy dach. Na terenie działki stary drzewostan. Zabytek idealnie spełni rolę sali bankietowej, weselnej, lub konferencyjnej. Niezaprzeczalnym atutem jest świetna akustyka budynku i po adaptacji może stać się wyjątkowym w obiektem w którym można organizować także wydarzenia muzyczne. W bliskim sąsiedztwie budowany jest nowy obiekt hotelowy – czytamy w ofercie sprzedaży.

Właściciel reklamuje w swoim ogłoszeniu ten zabytkowy budynek jako obiekt idealnie nadający się na salę bankietową lub weselną.

Historia:

W 1352 r. cystersi z Krzeszowa wybudowali kościół, który nie przetrwał do naszych czasów. Obecny kościół pw. św. Michała Archanioła został wybudowany w latach 1580 - 1585, przebudowany w 1736 r. Służył najpierw jako parafialny, a od 1690 r. jako pogrzebowy. Do 1945 r. sprawowana była a nim liturgia pogrzebowa.

Jest to kościół z wydzielonym prezbiterium, posiadał nad nawą drewniany strop, a nad prezbiterium sklepienie krzyżowe. Dwuspadowy dach wieńczy okazała 8-boczna sygnaturka, zakończona ostrosłupowym hełmem. Od zachodu zakrystia, a od wschodu kostnica. Całość obiektu od kilkudziesięciu lat popada w ruinę.