Uprawomocniła się decyzja wydana przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Gdańsku o środowiskowych uwarunkowaniach dla morskiej farmy wiatrowej Bałtyk 1. To krok milowy w realizacji największej farmy wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego, która jest rozwijana przez Equinor i Polenergię. Bałtyk 1 szykowany jest do aukcji offshore w 2025 roku.
• Obie firmy podkreślają ogromne znaczenie przeprowadzenia aukcji w tym roku ze względu na m.in. maksymalne wykorzystanie potencjału morskiej energetyki wiatrowej dla Polski oraz włączenie rodzimych firm w realizację projektów offshore’owych.
• To niezwykle istotny moment dla projektu Bałtyk 1, który przybliża nas do udziału w aukcji drugiej fazy rozwoju offshore’u.
• Zorganizowanie aukcji w tym roku pozwoli zachować ciągłość realizacyjną między I a II fazą rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, bez generowania niepotrzebnych przerw, co pozwoli maksymalnie wykorzystać potencjał energetyczny polskiego morza.
Co równie ważne umożliwi płynne włączanie polskich firm w proces budowy farm i zwiększanie local content. Bałtyk 1 jako największa morska farma wiatrowa rozwijana obecnie w Polsce odgrywa w realizacji tego celu ogromną rolę, powiedział Adam Purwin, Prezes Zarządu Polenergia S.A.
Projekty morskich farm wiatrowych Bałtyk to duża szansa dla polskich firm do włączenia się w globalny łańcuch dostaw sektora offshore
Już w I fazie rozwoju Equinor i Polenergia zorganizowały serię spotkań z dostawcami, w których wzięło udział ponad 300 krajowych przedsiębiorstw. Do realizacji projektu zakontraktowano wiele polskich firm, w tym także jako tzw. tier 1 – głównych wykonawców. Dla farmy Bałtyk 1 również rozpoczęła się analiza potencjału łańcucha dostaw dla firm zainteresowanych współpracą przy projekcie. Wkrótce odbędą się pierwsze spotkania z wykonawcami.
Wydana decyzja środowiskowa dla projektu Bałtyk 1, najbardziej zaawansowanego projektu drugiej fazy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, jest istotnym kamieniem milowym. Bałtyk 1 uzyskał już pozwolenie na układanie i utrzymywanie kabli w części morskiej, a także umowę o przyłączenie do sieci z operatorem systemu przesyłowego. Decyzja środowiskowa otwiera naszemu projektowi drogę do dalszego etapu, którym jest wzięcie udziału w aukcji w 2025 roku, podkreśla Michal Jerzy Kołodziejczyk, Prezes Zarządu Equinor w Polsce.
Farma wiatrowa Bałtyk 1, o mocy do 1560 MW, będzie zlokalizowana 81 km od linii brzegowej
Energia elektryczna popłynie z niej na ląd do punktu przyłączenia na terenie realizowanej stacji elektroenergetycznej Krzemienica, należącej do Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE). Infrastruktura przyłączeniowa będzie zlokalizowana na lądzie, na terenie gmin Ustka i Redzikowo w województwie pomorskim.
Postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej dla projektu Bałtyk 1 poprzedzone było kompleksowymi i szczegółowymi badaniami oraz analizami mającymi na celu zebranie danych, na podstawie których powstał raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Na potrzeby tego raportu wykonano szereg analiz i modelowań, w tym m. in. w zakresie rozprzestrzeniania się hałasu podwodnego podczas instalacji fundamentów monopali na etapie budowy czy szacowania ryzyka kolizji ptaków z morskimi turbinami wiatrowymi w trakcie eksploatacji. Raport wykazał, że proponowane rozwiązania techniczne i organizacyjne skutecznie ograniczą wpływ projektu Bałtyk 1 na środowisko.
Polenergia i Equinor rozwijają projekty trzech farm wiatrowych. Bałtyk 1, 2, 3, które będą dysponować łączną mocą do 3000 MW, co pozwoli na zasilenie zieloną energią 4 miliony gospodarstw domowych. Pierwsza energia z dwóch bardziej zaawansowanych projektów, Bałtyk 2 i Bałtyk 3, popłynie w 2027 roku. Obie farmy będą dysponować łączną mocą 1440 MW.