Co dalej z budową Roma Tower, nowego, 170-metrowego wieżowca w centrum Warszawy?

Orzech

Co dalej z budową nowego, 170-metrowego wieżowca w centrum Warszawy? Chodzi o biurowiec Roma Tower, który ma powstać u zbiegu ulic E. Plater i Nowogrodzkiej.

W najnowszym raporcie bieżącym BBI Development SA 11 kwietnia 2024 roku oficjalnie poinformowała o zmianach w umowie inwestycyjnej projektu. Co istotne dla dalszych losów tej inwestycji, postanowiono przesunąć termin uzyskania pozwolenia na budowę Roma Tower i zaciągnięto pożyczkę na realizację tego biurowca.

Ten wielki, 170-metrowy wieżowiec powstanie na gruntach należących do Archidiecezji Warszawskiej. Zgodę w tej sprawie wydał już papież. Biurowiec Roma Tower miał stanąć już pod koniec 2018 r., ale jego budowa nie rozpoczęła się do dnia dzisiejszego, m.in. przez sprzeciw aktywistów i miejskich radnych.

W najnowszym raporcie BBI Development SA poinformowała o dwóch ważnych zmianach. Postanowiono przesunąć termin, do którego planowane jest uzyskanie pozwolenia na budowę do połowy 2025 r. Jednocześnie dojdzie do przyśpieszenia finansowania realizacji wieżowca przez spółkę Liebrecht and Wood poprzez przyspieszenie wniesienia wkładów do spółki PW RT. Jedna ze spółek należących do BBI Development SA jeszcze w kwietniu bieżącego roku wniesie wkład w kwocie 2,55 mln euro.

Nowa spółka kontrolowana przez BBI Development SA zaciągnie również pożyczkę od podmiotu z siedzibą w Polsce na kwotę w wysokości 19,05 mln euro. Termin zwrotu będzie zależny od terminu uzyskania pozwolenia na budowę Roma Tower, ale musi mieścić się w przedziale: II kwartał 2025 r. – III kwartał 2026 r.

Jak czytamy w najnowszym raporcie, ok. 15 mln z tej pożyczki zostanie przeznaczone na nabycie przez nową spółkę ogółu praw i obowiązków w LW RT od jednego z jej inwestorów. Jeśli kwota nie zostanie uiszczona na rzecz wspólnika do 21 kwietnia 2024 r., dojdzie do odstąpienia od umowy sprzedaży. Kolejne ok. 3 mln zostanie przeznaczone na całkowite zrefinansowanie zadłużenia jednej ze spółek. Pozostała kwota pójdzie na działalność spółek kontrolowanych przez BBI Development i innych realizujących projekt.

– "Realizacja umowy inwestycyjnej uzależniona jest od spełnienia się szeregu zdarzeń przyszłych i niepewnych, do których należy w szczególności uzyskanie optymalnego, satysfakcjonującego wspólników Roma Tower pozwolenia na budowę”. – czytamy w opublikwanym przez BBI Development SA raporcie.

170-metrowy wieżowiec Roma Tower został zaprojektowany przez pracownię Juvenes-Projekt. Powierzchnia do wynajęcia ma wynosić: 62 300 mkw. (powierzchnie biurowe klasy A). Pod budynkiem przewidziano podziemny parking z 245 miejscami postojowymi. W wieżowcu znajdą się także powierzchnie handlowe, sala konferencyjna i centrum fitness & SPA.

Teren na którym ma powstać Roma Tower: