fot. Jakub Zazula

Coraz bliżej rozbiórki kontrowersyjnego budynku Solpolu w centrum Wrocławia

Orzech
Wykonano kolejny krok w celu rozbiórki kontrowersyjnego budynku Solpolu w samym centrum Wrocławia. 30 lipca 2021 r. wrocławski magistrat wydał pozytywną decyzję w sprawie pozwolenia na rozbiórkę budynku handlowo-usługowego znajdującego się przy ul. Świdnickej 21-23. Właścicielem obiektu jest firma Polsat Nieruchomości.
Solpol od wielu lat budzi wielkie kontrowersje we Wrocławiu. Ma swoje zagorzałe grono zwolenników i znacznie większe grono przeciwników. 
– Solpol to symbol lat 90. we Wrocławiu – przekonują aktywiści z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia (TUMW) od lat zabiegający o wpisanie go do rejestru zabytków. 
Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Barbara Nowak-Obelinda, wydał 18 maja 2020 roku decyzję o niewpisaniu do rejestru zabytków domu handlowego Solpol przy ulicy Świdnickiej 21/23.
Solpol jest jednym z lokalnych przejawów postmodernizmu, ale nie pierwszym we Wrocławiu – uzasadniała wówczas swoją decyzję Barbara Nowak-Obelinda. – Nie reprezentuje wartości wybitnych dla okresu, w którym powstał, dlatego też nie można mu przypisać wartości prekursorskiej. Nie jest również dziełem ikonicznym ani obiektem przełomowym w architekturze i sztuce budowlanej – mówiła Nowak-Obelinda.
– Solpol to symbol lat 90. we Wrocławiu – stwierdza TUMW. – Gdy przypatrzeć się [mu] z naukowego punktu widzenia, wyłania się obraz obiektu zasługującego nie tylko na uwagę, ale również – przez swoją ponadprzeciętność – na zachowanie dla potomnych jako zabytku chronionego prawem.
Dodają, że wiek budynku, "tylko" prawie 30 lat, nie może uniemożliwić wpisanie go do rejestru zabytków.
Tym bardziej, że opisywany dom towarowy zbudowano już w minionej, z perspektywy czasów obecnych, epoce podkreślają przedstawiciele TUMW. – Za zabytek uznany być może bowiem każdy obiekt, niezależnie od daty powstania, które spełnia odpowiednie kryteria artystyczne, historyczne lub naukowe. W naszym mniemaniu Solpol jest bez wątpliwości takim obiektem.
Przypomnijmy, Solpol (wg projektu zespołu Wojciecha Jarząbka) został oddany do użytku w 1993 roku. Dwadzieścia lat później obecnie jeden z najbogatszych Polaków Zygmunt Solorz-Żak, właściciel Solpolu, poinformował, że pracują nad nowym projektem. Zapowiadał, że jeszcze w tym samym roku wyburzy dom handlowy, a następnie zbuduje nowy budynek. Miał być większy dzięki wykorzystaniu sąsiedniej, pustej działki.