Wrocławski magistrat po przejęciu od Krzyckiego Klubu Tenisowego (KKT) kompleksu kortów tenisowych przy ulicy Pułtuskiej 13, tuż obok Parku Południowego, co ma nastąpić w lipcu, planuje różne nowe inwestycje i modernizacje obiektu.
Wśród propozycji zmian pojawiła się możliwość budowy niewielkiego, kameralnego hotelu. Jednak decyzję odnośnie tej i innych inwestycji na terenie kortów miasto chce wcześniej uzgodnić w ramach konsultacji społecznych z mieszkańcami.
Pomysł realizacji kameralnego obiektu hotelowego, który miałby służyć zawodnikom przyjeżdżającym na turnieje tenisowe do Wrocławia i dla zawodników spoza Wrocławia, którzy trenowaliby naukę tenisa w stolicy Dolnego Śląska pojawił się podczas trwających właśnie konsultacji społecznych, które zorganizowało miasto. Potrwają one do 4 lipca i polegają na zebraniu opinii dotyczących:
- przyszłego funkcjonowania kortów tenisowych przy ul. Pułtuskiej,
- urządzenia zieleni i wykorzystania obszaru jako ogólnodostępnego.
Materiały dotyczące konsultacji są dostępne na stronie Urzędu Miejskiego we Wrocławiu i oficjalnych profilach w mediach społecznościowych.
Niewielki obiekt hotelowy miałby powstać jedynie w przypadku gdyby pojawiła się możliwość wygospodarowania na niego miejsca na terenie kompleksu kortów tenisowych.
Nowy hotel miałby być obiektem kameralnym, w którym znalazłoby się kilkanaście pokoi. Jego budową i następnie zarządzaniem nim miałaby się zająć miejska spółka Wrocławskie Centrum Treningowe Spartan, która od lipca przejmuje od Krzyckiego Klubu Tenisowego cały kompleks kortów tenisowych przy ul. Pułtuskiej 13. Co ważne na możliwość budowy w tym miejscu kameralnego obiektu hotelowego pozwala aktualnie obowiązujące studium zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu.
ukosne.gis.um.wroc.pl
Ostateczna decyzja w sprawie budowy hotelu jeszcze nie zapadła. Zostanie podjęta dopiero po zakończeniu trwających do 4 lipca konsultacji społecznych dotyczących tego, jak zagospodarować teren kortów w przyszłości. Po zebraniu opinii mieszkanek i mieszkańców oraz wytycznych jednostek miejskich WCT Spartan zleci opracowanie koncepcji przyszłego rozwoju tego terenu. To dopiero ta koncepcja określi niezbędne dla rozwoju tego terenu inwestycje.
Wszelkie nowe inwestycje i zmiany na tym terenie mają być stopniowe oraz podlegać będą specjalnej uwadze konserwatorskiej.
Ze względu na wysokie walory historyczne, artystyczne i przyrodnicze, Park Południowy został wpisany do rejestru zabytków Wrocławia pod numerem A/1490/549/Wm decyzją z dnia 24.04.1995 r. (część parku ograniczona ulicami Powstańców Śląskich, Kutnowską, Sudecką oraz nasypem kolejowym) oraz numerem A/1489/556/Wm decyzją z dnia 02.11.1995 r. (teren o sportowej funkcji ograniczony ulicami Sudecką, Pułtuską i Ślężną), wobec czego podlega opiece i ochronie na podstawie przepisów wynikających z ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (t. j. Dz. U. 2021 poz. 710 z późn. zm.).