Fortum wraz z TVO Nuclear Services podpisały dwuletnią ramową umowę o świadczenie usług z Polskimi Elektrowniami Jądrowymi (PEJ), państwową spółką odpowiedzialną za projekt budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.
Przedmiotem umowy jest wsparcie PEJ w rozwoju procesów eksploatacji i utrzymania nowej elektrowni jądrowej. Fortum Nuclear Services i TVO Nuclear Services zapewnią PEJ wsparcie techniczne m.in. na etapie licencjonowania i projektowania elektrowni oraz pomogą PEJ rozwinąć własne zdolności w zakresie eksploatacji elektrowni jądrowej.
– Zarówno Fortum, jak i TVO mają kilkudziesięcioletnie unikalne doświadczenie i kompetencje jako właściciele i operatorzy elektrowni jądrowych, co odróżnia nas od wielu innych dostawców usług. Cieszymy się, że wspólnie możemy przyczynić się do transformacji energetycznej Polski dzięki naszym silnym kompetencjom – mówi Anni Jaarinen, Vice President, Nuclear Services w Fortum.
– Bardzo cenimy sobie możliwość wsparcia klienta i wykorzystania naszego wieloletniego doświadczenia w nowych projektach, a także eksploatacji elektrowni jądrowych i zarządzania ich cyklem życia, ostatnio w ramach projektu Olkiluoto 3 (PWR, 1600 MW) – mówi Ari Leppänen, Managing Director TVO Nuclear Services.
PEJ odpowiada za przygotowanie procesu inwestycyjnego budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej o mocy do 3750 MW. Zgodnie z Programem polskiej energetyki jądrowej rozwój energetyki jądrowej jest jednym z filarów transformacji energetycznej Polski, która zakłada budowę bezpiecznych i nowoczesnych wodno-ciśnieniowych reaktorów jądrowych PWR III (+) generacji.
Fortum Nuclear Services posiadają ponad 40-letnie doświadczenie w projektowaniu, licencjonowaniu i eksploatacji obiektów jądrowych oraz dostarczaniu powiązanych usług i technologii. Nasza specjalistyczna wiedza obejmuje cały cykl życia elektrowni jądrowych, od budowy nowych obiektów po demontaż i ostateczną utylizację odpadów jądrowych.
TVO Nuclear Services świadczy usługi konsultacyjne i doradcze dla przemysłu jądrowego. Usługi obejmują m.in. nowo budowane projekty (NPP, SMR), poprawę wydajności, zarządzanie cyklem życia aktywów i bezpieczeństwo jądrowe.