Francuski koncern Alstom zatrudni 200 osób w nowym zakładzie w Nadarzynie pod Warszawą

Orzech

Alstom w Polsce oficjalnie uruchomił produkcję wózków do pociągów regionalnych, metra i tramwajów w nowym zakładzie w Nadarzynie pod Warszawą. Zatrudnionych zostanie tam 200 osób, a koszt inwestycji wyniesie 10 milionów euro. Koncern potroi moce produkcyjne w zakresie wózków do pociągów. Pierwsze sztuki zjechały już z linii produkcyjnej.

W najbliższym czasie zakład będzie wykonywał również serwis wózków do pociągów dużych prędkości (do 250 km/h). Będzie to pierwsze tego typu centrum serwisowe w Polsce.

– Nasz nowy zakład w Nadarzynie to kolejna inwestycja realizowana przez Alstom w Polsce. Chcemy zatrudnić tu 200 pracowników i produkować 1800 wózków rocznie, czyli trzykrotnie więcej niż pozwalał nam na to zakład w Piasecznie. Docelowo będziemy w stanie wyprodukować do 3000 wózków rocznie – informuje Sławomir Cyza, Prezes i Dyrektor Zarządzający Alstom w Polsce, Ukrainie i Krajach Bałtyckich.

Nowy zakład przejmie produkcję wózków z istniejącej fabryki w Piasecznie i Wrocławiu. Na działce o powierzchni ponad jednego hektara powstała hala produkcyjna z czterema suwnicami oraz biura.

W Nadarzynie zatrudnienie znajdą monterzy, mechanicy, elektrycy, tokarze, lakiernicy, specjaliści ds. kontroli jakości oraz pracownicy administracyjni.

– Nasz nowy zakład w Nadarzynie to kolejna inwestycja realizowana przez Alstom w Polsce. Chcemy zatrudnić tu 200 pracowników i produkować 1800 wózków rocznie, czyli trzykrotnie więcej niż pozwalał nam na to zakład w Piasecznie. Docelowo będziemy w stanie wyprodukować do 3000 wózków rocznie – deklaruje Sławomir Cyza, Prezes i Dyrektor Zarządzający Alstom w Polsce, Ukrainie i Krajach Bałtyckich.

Alstom w Polsce od wielu lat wzmacnia kompetencje w zakresie budowy wózków. Zakład w Piasecznie realizował m.in. serwis wózków Pendolino oraz produkcję wózków do pociągów regionalnych. Produkowane w Polsce wózki są częścią elektrycznych zespołów trakcyjnych Coradia Stream, których montaż odbywa się m.in. w Chorzowie. Większość produkcji trafia na eksport.

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy na Investmap.pl o innej inwestycji koncernu Alstom, we Wrocławiu.

O inwestorze:

Alstom jest obecny w Polsce od ponad 25 lat i jest największym producentem w branży kolejowej w kraju, w 11 polskich oddziałach firmy pracuje ponad 4 000 osób. Firma czerpie z bogatego dziedzictwa przemysłowego zakładów: 180 lat Pafawagu we Wrocławiu, 150 lat Konstalu w Chorzowie i 100 lat zakładu ZWUS w Katowicach.

Alstom to jedyna firma z branży transportu szynowego w Polsce z tytułem Top Employer 2020, 2021 oraz 2022 – potwierdzającym najlepsze praktyki HR zgodne z międzynarodowymi standardami Top Employers.

Alstom (dawniej GEC Alsthom, początkowo Alsthom), to międzynarodowy koncern zajmujący się infrastrukturą energetyczną i transportową. Prowadzi obecnie działalność w 70 krajach i zatrudnia ponad 70 tys. pracowników. Siedziba koncernu znajduje się w Levallois-Perret w pobliżu Paryża.

Alstom opracowuje i wprowadza na rynek rozwiązania w zakresie mobilności, które są podstawą dla niskoemisyjnego transportu przyszłości i jest producentem pierwszego na świecie pociągu wodorowego sprawdzonego w ruchu komercyjnym - Coradia iLint.