Kolejna znana, międzynarodowa firma zdecydowała się na zainwestowanie w stolicy Dolnego Śląska. Niemiecki koncern MAHLE, jedna z 20 największych firm z branży automotive na świecie otworzy we Wrocławiu centrum IT i usług księgowych dla całej grupy w Europie.
MAHLE posiada 170 fabryk na całym świecie, w których zatrudnia łącznie ponad 75 tys. osób, a sprzedaż koncernu osiąga ostatnio poziom 11,5 miliarda euro rocznie. Co drugi samochód na świecie ma jaką część wyprodukowaną przez koncern MAHLE.
Wrocławskie centrum ma obsługiwać wszystkie fabryki i spółki MAHLE zlokalizowane na terenie całej Europy. W pierwszej fazie wrocławskie centrum zatrudni 90 osób. Docelowo MAHLE planuje utworzyć we Wrocławiu około 200-250 miejsc pracy (wartości minimalne, deklarowane przez inwestora). Firma ulokuje się w w nowym biurowcu Nicolas Business Center przy ul. Świętego Mikołaja.
Patrząc jednak na dotychczasowy rozwój podobnych centrów zlokalizowanych we Wrocławiu można się spodziewać, że te ostrożne deklaracje odnośnie miejsc pracy w stolicy Dolnego Śląska, jakie oficjalnie deklaruje niemiecki koncern, szybko zostaną przekroczone i to dość znacznie.
Co ciekawe pierwotnie Wrocław nie był brany przez MAHLE pod uwagę przy wyborze lokalizacji tego centrum. Dopiero wizyta szefów koncernu w mieście nad Odrą i rozmowy jakie tu przeprowadzili z władzami miasta spowodowały, że Wrocław szybko trafił na tzw. "krótką listę" kilku ostatecznie rozpatrywanych lokalizacji na miejsce tej prestiżowej inwestycji.
Niemiecki koncern MAHLE jest obecny w Polsce od 1999 roku, kiedy to przejął fabrykę w Krotoszynie w Wielkopolsce. Produkuje tam tuleje cylindrowe do samochodów osobowych i ciężarowych, zestawy cylindorowo-tłokowe, tuleje wielkogabarytowe, wkładki tłokowe, tłoki i zawory oraz prowadnice zaworowe. Fabryka ta zatrudnia aktualnie ponad 3000 osób.
Dwa lata temu MAHLE przejął od Delphi Automotive fabrykę w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie firma produkuje wymienniki ciepła dla branży motoryzacyjnej (moduły klimatyzacji i chłodzenia silnika, chłodnice, skraplacze i parowniki). W ostrowskiej fabryce pracuje 1700 osób. Oprócz tego w fabryce działa centrum badawczo-rozwojowe, w którym zatrudnionych jest obecnie 100 inżynierów.