Wabco zainwestuje 15 mln zł w badania i rozwój we Wrocławiu

Wabco zainwestuje 15 mln zł w badania i rozwój we Wrocławiu

Wrocław
tuWroclaw.com
tuWroclaw.com
REKLAMA

Jeden z czołowych światowych dostawców systemów bezpieczeństwa dla samochodów chce zainwestować we Wrocławiu kolejne 15 mln złotych. Firma obecna w stolicy Dolnego Śląska od wielu lat (ma tu swój największy zakład produkcyjny na świecie) tym razem zamierza stworzyć centrum badawczo-rozwojowe.

W zeszłym tygodniu informowaliśmy, że we Wrocławiu ma powstać centrum usług wspólnych i IT firmy HR for Business. Spółka chce wynająć pomieszczenia w nowo wybudowanym przez Vantage Development biurowcu. Wszystko w rękach rządu, który zdecyduje o utworzeniu w naszym mieście podstrefy LSSE, bo to właśnie na jej terenie swoją inwestycję chce ulokować spółka z grupy Impel.

Nie minęło kilka dni, a pojawiła się informacja, że kolejna firma chce wykorzystać benefity płynące z umiejscowienia inwestycji na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Tym razem chodzi o Wabco Polska, działające w branży motoryzacyjnej, które planuje zainwestować we Wrocławiu 15 mln złotych.

W podstrefie Wrocław należącej do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej firma chce prowadzić prace badawczo-rozwojowe, świadczyć usługi IT i finansowo-księgowe. Zamierza również prowadzić tam badania i analizy techniczne. Zgodnie z deklaracjami, Wabco we Wrocławiu zainwestuje co najmniej 15 mln złotych i zatrudni minimum 10 osób.

Zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie podstrefy Wrocław firma otrzymała 31 maja br. Inwestycja ma być gotowa najpóźniej na koniec 2015 roku.

Wabco jest jednym z czołowych światowych dostawców systemów bezpieczeństwa i kontroli dla samochodów użytkowych. W Polsce firma jest obecna od 1999 roku. Zakład przy ul. Ostrowskiego we Wrocławiu produkuje i dostarcza pneumatyczne układy hamulcowe, systemy ABS, elementy zawieszenia pneumatycznego na potrzeby wiodących producentów pojazdów użytkowych i przyczep, głównie w Europie i Stanach Zjednoczonych Ameryki Płn.

W lutym 2005 roku Wabco Polska zostało włączone do podstrefy wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W ostatnich latach wrocławski zakład stał się największym zakładem produkcyjnym firmy na świecie. Pracuje tam prawie 2000 osób, w tym ponad 200 specjalistów w dziale badawczo-rozwojowym. Rocznie wrocławską fabrykę opuszcza ok. 7 mln sztuk produktów.

Przypomnijmy, Wrocław od dłuższego czasu jest polskim liderem pod względem liczby centrów badawczo-rozwojowych. We Wrocławiu w 2011 roku było aż 21 centrów R&D. Pracuje w nich 4,6 tysiąca osób.

- Miasto wyróżnia się na tle kraju pod względem udziału centrów R&D w ogólnej liczbie centrów - w tym przypadku spory wpływ na taki stan rzeczy miały działania związane ze strategią ARAWu, prowadzone od wielu lat – wyjaśnia Janusz Górecki, autor raportu ABSL.

We naszym mieście w centrach R&D pracuje ponad 1/3 osób zatrudnionych we wszystkich centrach usług. To zdecydowanie największa wartość w skali całego kraju.

REKLAMA
Autor: Tomek Matejuk

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA