Jeden z największych zagranicznych pracodawców działających we Wrocławiu – amerykański koncern 3M planuje w 2021 roku zainwestować kolejne 40 milionów dolarów w rozwój swojego superhubu produkcyjnego oraz Centrum Usług Wspólnych, które zlokalizowane są w stolicy Dolnego Śląska.
Jak informuje na łamach "Pulsu Biznesu" nowy dyrektor zarządzający 3M w regionie Europy Wschodniej Radosław Kaskiewicz – W tym roku przeznaczymy 40 mln USD (183,2 mln zł) na rozwój superhubu we Wrocławiu, głównie zwiększenie mocy produkcyjnych oraz systemy zabezpieczania pracowników. W centrum usług wspólnych zatrudniamy 1,2 tys. osób i dalej szukamy talentów. To centrum będzie się mocno rozwijało, będziemy zatrudniać setki osób.
Warto w tym momencie przypomnieć, że Centrum Usług Wspólnych 3M we Wrocławiu otwarte zostało w 2015 roku i początkowo zatrudniało około 200 osób. W ciągu niespełna sześciu lat zatrudnienie w nim wzrosło aż do ponad 1200 i stale rośnie. Wrocławskie centrum rozpoczęło od najprostszych operacji, jednak stopniowo szefostwo 3M zlecało centrum w stolicy Dolnego Śląska coraz bardziej skomplikowane procesy. Obecnie Centrum Usług Wspólnych 3M we Wrocławiu zajmuje się przetwarzaniem danych i pełną analityką dla wszystkich oddziałów 3M na całym świecie i jest jednym z trzech i zarazem największym tego typu centrum tego koncernu na świecie.
We wrocławskim superhubie produkcyjnym na Kowalach wśród wielu różnych produktów dla różnych branż wytwarzany jest też np. bardzo obecnie potrzebny produkt, jakim są filtry stosowane przy produkcji rożnego rodzaju szczepionek, w tym na CoVid-19.
REKLAMA
Łącznie 3M zainwestowało w Polsce już 2,5 miliarda złotych. Aktualnie liczba osób zatrudnionych przez koncern 3M w Polsce przekracza już 4000.
Co warte podkreślenia, od 1 stycznia 2021 r. wszystkie fabryki i biura 3M w Polsce kupują energię elektryczną pochodzącą w 100 proc. z odnawialnych źródeł. Zielona energia będzie wykorzystywana w polskich zakładach 3M do wytwarzania ponad 12 tysięcy produktów. Przejście na OZE (odnawialne źródła energii) pozwoli firmie znacząco zredukować ślad węglowy i ograniczyć emisję CO2.
3M zobowiązało się, że do 2050 roku 100 proc. energii elektrycznej używanej we wszystkich lokalizacjach firmy będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych. Strategia 3M zakłada także, że do 2025 roku co najmniej 50 proc. energii elektrycznej wykorzystywanej we wszystkich lokalizacjach firmy na świecie będzie pochodzić z OZE.
Wolumen zielonej energii dostarczanej do fabryk i biur 3M w Polsce wyniesie ok. 60 gigawatogodzin rocznie. Decyzja o zakupie 100 proc. zielonej energii elektrycznej pozwoli zredukować ilość CO2 jakie wytwarzane jest w przypadku energii pozyskiwanej ze źródeł węglowych o ponad 47 tys. ton, co stanowi równowartość dwutlenku węgla, jaką w ciągu 10 lat wychwyci łącznie ponad 700 tys. drzew.