Amerykański Whirlpool zainwestuje więcej niż wcześniej deklarował

Amerykański Whirlpool zainwestuje więcej niż wcześniej deklarował

Wrocław
Orzech
Orzech
REKLAMA
Kiedy w 2015 roku Whirlpool przejął włoski Indesit, oficjalnie zapowiedział wielki, trzyletni program inwestycji w Polsce, który miał polegać na modernizacji fabryk AGD. Wszystkie inwestycje, zarówno we fabryki Whirlpoola we Wrocławiu, jak i fabryki przejmowanego Indesitu w Łodzi i Radomsku miały być warte 235 milionów euro. Do końca 2016 roku wydano jak dotychczas połowę deklarowanej wówczas kwoty. Okazuje się jednak, że Whirlpool zwiększy swoje inwestycje w Polsce o dodatkowe 58 milionów euro (prawie 254 miliony złotych). Jest to związane z planami zwiększenia udziałów Whirlpoola w rynku AGD w Polsce z obecnych 17 proc. do minimum 20 proc. 
15 dodatkowych milionów euro inwestycji trafią do Wrocławia, gdzie Whirlpool planuje przenieść z Łodzi produkcję lodówek o szerokości 60 cm, które stanowią obecnie 80 proc. rynku chłodniczego.  Tym samym Wrocław stanie się jedynym w regionie EMEA producentem tego typu lodówek. Większe inwestycje wiążą się również z nowymi miejscami pracy. Te właśnie powstaną we Wrocławiu. Na razie Whirlpool nie ujawnia oficjalnie ile tych nowych miejsc pracy przybędzie w stolicy Dolnego Śląska.
We Wrocławiu znajduje się obecnie również fabryka piekarników i płyt pod zabudowę. Znajdują się tu także działy badawczo-rozwojowe. Za to Whirlpool zrezygnował ostatecznie z montażu zmywarek we Wrocławiu. 
Whirlpool na razie nie zdecydował się na skorzystanie ze zwolnień podatkowych i ulokowanie się w jednej ze specjalnych stref ekonomicznych działających w Polsce. Inwestor zamierza jednak ubiegać się o rządowy grant na nowe centrum tworzenia i projektowania lodówek dla 11 swoich fabryk AGD, gdzie ma powstać minimum 50 nowych miejsc pracy dla wysokiej klasy specjalistów-inżynierów.

Historia Whirlpoola we Wrocławiu
REKLAMA
Amerykański koncern Whirlpool obecny jest we Wrocławiu od 2002 roku, kiedy to przejął fabrykę Polar. W ciągu dwóch lat zainwestowano w odnowienie linii produkcyjnych sprzętu chłodniczego, wprowadzono do produkcji nowe modele chłodziarek i zamrażarek, a także uruchomiono nową linię produkcji zmywarek.
Dzięki tym inwestycjom produkcja we Wrocławiu wzrosła pięciokrotnie, a fabryka została przekształcona w centrum produkcyjne dostarczające zaawansowane technologicznie wyroby o najwyższej jakości na rynki całej Europy. 
Obecnie wrocławska fabryka Whirlpool zatrudnia ponad 2100 pracowników – zarówno na stanowiskach związanych z produkcją jak i inżynierów w działach badawczo-rozwojowych.
Przez prawie 15 lat obecności we Wrocławiu Whirlpool zainwestował w stolicy Dolnego Śląska kilkaset milionów złotych.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA