Amerykański 3M planuje następne inwestycje

Amerykański 3M planuje następne inwestycje

Wrocław
Orzech
Orzech
REKLAMA
Amerykański koncern 3M, który posiada we Wrocławiu swoje największe europejskie centrum produkcyjne mocno stawia na stolice Dolnego Śląska i planuje kolejne inwestycje.

300 mln dolarów zainwestowanych we Wrocławiu

3M w Polsce obchodzi w tym roku 25 obecności w Polsce. Do dziś firma zainwestowała 500 mln dolarów w Polsce, w tym wartość inwestycji 3M we Wrocławiu przekroczyła już ponad 300 mln dolarów, a na 2017 rok przewidziane są dodatkowe nakłady finansowe oraz opracowane są plany inwestycyjne, które mogą spowodować, że pod względem wartości wytwarzanych produktów wrocławskie centrum produkcyjne (sześć zakładów produkcyjnych, Centrum Innowacji, Centrum Badań i Rozwoju) stanie się największym na świecie centrum produkcyjnym koncernu 3M.
Są nowe plany wobec zakładów we Wrocławiu  będą nowe inwestycje
W ostatnich latach w centrum produkcyjnym 3M, we Wrocławiu mocno została rozwinięta branża automotive (motoryzacja), purification (filtracja) oraz taśmy i kleje przemysłowe. 
Trzy lata temu została wybudowana od podstaw nowa fabryka zaawansowanych materiałów wygłuszeniowych dla branży automotive. Wybudowana została także nowa fabryka segmentu purification (filtracja). 
W przypadku produkcji taśm i klejów przez ostatnie 3 lata moce produkcyjne wrocławskiej fabryki zostały znacznie zwiększone. 
3M ma w planach także inwestowanie w nowe branże  dlatego też Amerykanie dokonali we Wrocławiu w ostatnim czasie zakupów nowych działek pod kolejne inwestycje w stolicy Dolnego Śląska.
Fabryki 3M w Polsce generują obecnie około 1 mld dolarów w sprzedawanych produktach. Władze koncernu liczą na jeszcze więcej, dlaetgo intensywnie pracują nad planami kolejnych inwestycji we wrocławskim centrum produkcyjnym.

Nie tylko produkcja, nie tylko fabryki

REKLAMA
1 czerwca 2016 we Wrocławiu zostało otwarte 3M Global Service Center dla całego regionu Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu. Wrocławskie Centrum Usług Wspólnych będzie obsługiwać 55 krajów regionu EMEA, zapewniając wsparcie globalne w wybranych dziedzinach. Obecnie pracuje w nim 400 pracowników, ale 3M planuje co roku zwiększać zatrudnienie o kolejne osoby.

Aktualnie dla koncernu 3M w Polsce pracuje prawie 2800 osób w tym aż 2000 (sześć zakładów produkcyjnych, Centrum Innowacji, Centrum Badań i Rozwoju oraz 3M Global Service Center) we Wrocławiu. Oprócz tego we wrocławskich fabrykach pracuje dodatkowo blisko 500 pracowników tymczasowych.

Będzie nowa inwestycja we Wrocławiu
3M już zapowiedział realizację kolejnej, nowej inwestycji we Wrocławiu  ruszy produkcja części ortodontycznych. Ta inwestycja wiąże się z zatrudnieniem kolejnych 50-70 osób. 
Taka ilość miejsc pracy może trochę zaskakiwać, ale warto podkreślić, że do Polski 3M nie przenosi prostych i pracochłonnych procesów ze względu na tanią siłą roboczą. Jest wręcz odwrotnie. Ww wrocławskich fabrykach powstają jedne z najbardziej zaawansowanych produktów 3M.
Przykładem tego, że Amerykanie stawiają też na działy badawczo-rozwojowe, jest fakt, choć w dziale R&D zatrudnione jest ponad 50 osób, to wrocławscy naukowcy działają w kilku obszarach – wspierają produkcję, zajmują się modyfikacjami produktów na rynki lokalne, ale również pracują nad zupełnie nowymi rozwiązaniami, które zastosowanie znajdują na rynku globalnym. 
Aż połowa uzyskanych patentów w regionie Europy Centralnej, Bliskiego Wschodu i Afryki pochodzi z wrocławskiego laboratorium 3M. 
Informacje o 3M
3M (dawniej: Minnesota Mining and Manufacturing Company) to amerykański koncern zajmujący się produkcją ponad 55000 produktów w wielu branżach, między innymi: tworzyw sztucznych, materiałów ściernych, elektronicznej oraz farmaceutycznej.
3M jest jedną z 30 firm przyłączonych do Dow Jones Industrial Average oraz zajmuje 101. miejsce na liście Fortune 500 (lista 500 najbardziej wartościowych korporacji amerykańskich).
Firma zatrudnia ok. 67 000 pracowników, posiada 132 fabryki na całym świecie oraz biura w blisko 200 krajach.
Artykuł opracowano na podstawie materiałów 3M Poland.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA