Inwestorzy wciąż stawiają na Wrocław. Najważniejsze inwestycje pierwszego półrocza 2016

Inwestorzy wciąż stawiają na Wrocław. Najważniejsze inwestycje pierwszego półrocza 2016

Wrocław
Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
REKLAMA
Infor, BSH, Merck czy Accenture – to tylko niektóre ze światowych koncernów, które w pierwszej połowie 2016 roku zdecydowały się zainwestować we Wrocławiu. Część firmy to zupełnie nowi inwestorzy w naszym mieście, inni zdecydowali się na rozszerzenie działalności.
REKLAMA
Łukasz Czajkowski, dyrektor Centrum Wspierania Biznesu w Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej tłumaczy, że pierwszą połowę 2016 roku możemy zaliczyć do udanych, podobnie jak rok 2015.
Obserwujemy niesłabnące zainteresowanie Wrocławiem ze strony inwestorów, pozytywnie odbieramy również to, że nowe projekty reprezentują różne sektory gospodarcze, produkcję, centra usług i IT, co wpisuje się w naszą strategię wzmacniania zrównoważonej i zdywersyfikowanej gospodarki aglomeracji Wrocławia. Ponadto obecne tu już od dłuższego czasu firmy, takie jak Wabco, 3M, Volvo, UTC Aerospace, coraz częściej decydują się na prowadzenie we Wrocławiu prac badawczo – rozwojowych – komentuje dla portalu InvestMap.pl Łukasz Czajkowski.
W opublikowanym w czerwcu 2016 roku raporcie ABSL Wrocław został uznany przez inwestorów z sektora nowoczesnych usług i IT jako najlepszy ośrodek do prowadzenia biznesu w Polsce.
– Jako Wrocław staramy się wyróżniać jakością współpracy samorząd – biznes i innowacyjnymi propozycjami współpracy, przynoszącymi korzyści zarówno firmom jak i lokalnej społeczności. Najciekawszym projektem tego typu w ostatnich miesiącach jest My Future in Technology, edukacyjny projekt realizowany przez ARAW, miasto i Politechnikę Wrocławską wspólnie z 7 firmami z branży IT, mający na celu zainteresowanie młodzieży naukami ścisłymi i informatyką. Pierwsza edycja projektu objęła 15 szkół (gimnazja i licea) i spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem – wyjaśnia Łukasz Czajkowski. 
Najważniejsze projekty inwestycyjne pierwszej połowy 2016 roku
BSH – niemiecki producent z branży AGD ogłosił kolejny projekt inwestycyjny, zakładający produkcję lodówek na terenie fabryki przejętej po Fagor Mastercook. Łączna deklarowana kwota inwestycji (uwzględniając wcześniejsze plany) to pół miliarda złotych, a planowane zatrudnienie to około 1000 osób. 
 Jest to dla miasta inwestor szczególnie cenny, ponieważ zagospodarowuje majątek po upadłym zakładzie FagorMastercook – tłumaczy Łukasz Czajkowski.
Infor – amerykańska firma z branży IT utworzyła we Wrocławiu centrum usług wspólnych i rozwoju oprogramowania, docelowe zatrudnienie to 500 osób do 2018 roku. Obecnie firma zatrudnia już 200 osób, a ich rekrutacja wyróżnia się dużą dynamiką i silną kampanią brandingową. 
Industrias Allegre – hiszpański producent plastikowych komponentów dla motoryzacji przejął zakład należący wcześniej do Alma Polska Wrocław, która ogłosiła upadłość. Deklarowana wartość inwestycji to 100 milionów złotych, a zatrudnienie – 300 osób w perspektywie do 2018 roku. 
Xylem – amerykańska firma z branży oczyszczania wody, ścieków i ochrony środowiska utworzyła we Wrocławiu centrum finansowych usług wspólnych i zatrudni około 200 osób. 
Merck – niemiecka firma z branży farmaceutycznej znacząco rozwinie działalność we Wrocławiu. Koncern w środę 3 sierpnia ogłosił otwarcie Centrum Usług Finansowych w naszym mieście. 
Merck od 2013 roku ma już we Wrocławiu swoje centrum HR. Zespoły finansów i HR będą korzystać wspólnie z utworzonych już wcześniej struktur. Od 1 sierpnia nowe Centrum Usług Finansowych mieści się w istniejącym biurze niemieckiej firmy we Wrocławiu, zlokalizowanym w Millennium Tower IV przy ulicy Strzegomskiej.
Epiq Systems – brytyjska firma z branży IT otworzyła we Wrocławiu centrum rozwoju oprogramowania i usług wspólnych, planowane zatrudnienie to 50 osób. 
Accenture – światowy gigant doradztwa biznesowego i IT z USA utworzy we Wrocławiu centrum zatrudniające około  80 osób.
IT ze wschodu Europy
– Ciągle obserwujemy też napływ mniejszych projektów IT z Ukrainy. Są to albo całkowite przeniesienia firmy przez właściciela (908) lub też przeniesienie części działalności albo utworzenie nowego oddziału. Liczymy na to, że uruchomienie bezpośredniego połączenia lotniczego z Kijowem przez WizzAir od listopada 2016 roku zwiększy napływ biznesu z tego kierunku oraz umożliwi obywatelom Ukrainy już obecnym we Wrocławiu lepszy kontakt z rodzinami – dodaje Łukasz Czajkowski.
Nowe inwestycje we Wrocławiu ukraińskich firm IT to Opsway (30 osób), Axiom SL (50 osób) i 908 (20 osób).

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA