[Polska] Wzrost aktywności deweloperów biurowych w Polscefot. Jakub Zazula

[Polska] Wzrost aktywności deweloperów biurowych w Polsce

Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Polsce na koniec pierwszej połowy 2016 roku wynosiły 8,7 mln m kw. Liderem pozostaje Warszawa, natomiast w regionach uwidacznia się przewaga Krakowa, Wrocławia oraz Trójmiasta. Na rynek dostarczono blisko 572 tys. m kw., co stanowi nowy rekord podaży względem półrocza. Międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield prezentuje wyniki raportu „Property Times: Rynek biurowy w fazie wzrostu”, podsumowującego pierwszą połowę 2016 roku na polskim rynku biurowym.
Na koniec pierwszej połowy 2016 r. w Warszawie i ośmiu największych miastach regionalnych (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Szczecin, Lublin) łączne zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej wyniosły 8,7 mln m kw. Najwięcej powierzchni znajduje się w Warszawie (4,99 mln m kw.), Krakowie (833 tys. m kw.), Wrocławiu (757 tys. m kw.) i Trójmieście (629 tys. m kw.).
Pierwsze półrocze 2016 r. okazało się rekordowe pod względem ilości podaży nowej powierzchni dostarczonej na polski rynek powierzchni biurowych. Ukończono w sumie 572 tys. m kw., z czego 350 tys. m kw. (58%) w Warszawie i 222 tys. m kw. (42%) na rynkach regionalnych. Największe projekty zlokalizowane były w stolicy, m.in.: Warsaw Spire Tower (59,1 tys. m kw., Ghelamco), Gdański Business Center II bud. C i D (łącznie 49 tys. m kw., HB Reavis) i Q22 (46,4 tys. m kw., Echo Investment). Natomiast w regionach pozwolenie na użytkowanie uzyskały: Tryton Business House (21,3 tys. m kw., Echo Investment) w Gdańsku, O3 Business Campus I (19,2 tys. m kw., Echo Investment) w Krakowie, University Business Park (18,7 tys. m kw., GTC) w Łodzi czy Pegaz (18,5 tys. m kw., UBM Polska) we Wrocławiu.
Najmniej powierzchni w pierwszej połowie 2016 r. dostarczono na rynek szczeciński (7,2 tys. m kw.) i lubelski (brak nowych otwarć).
Do końca 2016 r. zasoby powierzchni biurowej w Polsce powinny wzrosnąć o kolejne 310 tys. m kw., dlatego spodziewamy się kolejnego rekordowego poziomu rocznej podaży. W miastach regionalnych do końca roku przewidujemy, że najwięcej nowej powierzchni powstanie w Krakowie (87,8 tys. m kw.), Trójmieście (46,8 tys. m kw.) i Katowicach (44,7 tys. m kw.). Analiza dynamiki wzrostu zasobów w latach 2017-2018 wskazuje, że jeśli cała powierzchnia znajdująca się obecnie w planach, tj. ponad 1,5 mln m kw., z czego ok. 771 tys. m kw. w Warszawie i 751 tys. m kw. na pozostałych rynkach, zostanie zrealizowana, podaż w kolejnych dwóch latach w Polsce może osiągnąć równie wysokie wartości – mówi Bolesław Kołodziejczyk, Starszy Konsultant w Dziale Doradztwa i Analiz Rynkowych w Cushman & Wakefield.
W pierwszym półroczu 2016 r. obserwowany był silny popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe. Wolumen transakcji najmu w Polsce wyniósł 620 tys. m kw., oznacza to wzrost o niewiele ponad 2% (12 tys. m kw.) w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku. Dominującym rynkiem pozostaje Warszawa, która odpowiada za 60% popytu (372 tys. m kw.). W regionach, w ośmiu głównych aglomeracjach zawarto transakcje na łączną powierzchnię 248 tys. m kw. (wzrost o 12% w ujęciu rok do roku), a najaktywniejszymi miastami były Kraków (112 tys. m kw.) i Wrocław (36,5 tys. m kw.). Na najmniejszych rynkach – w Szczecinie i Lublinie – aktywność najemców wyniosła w sumie 3,6 tys. m kw. Podobnie jak w poprzednich latach nową powierzchnią biurową w miastach regionalnych były zainteresowane głównie firmy z sektora informatycznego, ubezpieczeniowego i bankowego.
Na koniec pierwszej połowy 2016 roku współczynnik absorpcji netto był dodatni i wyniósł 280 tys. m kw. (2,8% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku). Największy wzrost powierzchni wynajętej zanotowały: Warszawa (133,4 tys. m kw.), Kraków (48 tys. m kw.) i Trójmiasto (31,5 tys. m kw.). W porównaniu do pierwszego półrocza 2015 r. odnotowano spadek absorpcji w Katowicach (-68%) i Szczecin (-78%). Ze względu na wysoką podaż w większości analizowanych miast wzrosły stopy pustostanów. Średni współczynnik powierzchni niewynajętej w Polsce wyniósł 13,4%, natomiast na rynkach regionalnych – 10,8%. Najniższy wskaźnik dostępności zaobserwowano w Krakowie (6%), a najwyższy – w Szczecinie (17,7%). W porównaniu z końcem pierwszego półrocza ubiegłego roku największy wzrost wskaźnika pustostanów (blisko 6,5 p.p.) zanotowały Katowice. Udział wolnej powierzchni w stosunku do całkowitych zasobów najbardziej zmniejszył się w Poznaniu.
W ostatnich sześciu miesiącach odnotowaliśmy wzrost zarówno podaży, jak i popytu na powierzchnię biurową. Świadczy to wyraźnie o tym, że Polska jest nadal atrakcyjnym miejscem do lokowania biznesu, zwłaszcza dla firm z sektora technologicznego i finansowego. Przewidujemy, że ten trend utrzyma się do końca bieżącego roku, który może okazać się rekordowy – mówi Richard Aboo, Partner, Dyrektor Działu Powierzchni Biurowych firmy Cushman & Wakefield.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

We Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle na terenach PKP realizowane w ramach programu Mieszkanie Plus
Jak poinformował PFR Nieruchomości we Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle w ramach rynkowej części...
ID Logistics uruchomiło magazyn w Zgorzelcu. Pracę w nim znajdzie ponad 700 osób
ID Logistics, specjalista w zakresie dedykowanych rozwiązań logistyki kontraktowej otworzył oficjaln...
Wrocław: Kolejna firma z branży IT wynajmuje powierzchnię biurową w Quorum
Największy projekt mixed-use na Dolnym Śląsku będzie nową siedzibą studia deweloperskiego z branży g...
Leroy Merlin otworzy swój market w Głogowie
Leroy Merlin otworzy w Głogowie swój pierwszy market. Będzie to już dziewiąty sklep tej francuskiej...
Grupa EMC wchodzi do Sky Tower we Wrocławiu
Wrocławski Sky Tower pozyskał nowego, dużego najemcę. Około 1200 mkw. powierzchni zajmie Grupa EMC,...
W Polsce jest już 12 milionów mkw. powierzchni biurowych
Dane za okres I-III kw. 2021 r. wskazują na aktywne zainteresowanie najemców powierzchniami biurowym...
Warta wprowadziła się do nowej siedziby w biurowcu Warsaw UNIT [ZDJĘCIA]
Firma ubezpieczeniowa Warta zakończyła właśnie przeprowadzkę do nowej siedziby w Warszawie. War...
Wella Company otwiera w Łodzi swoje Centrum Usług Wspólnych
Już w listopadzie do łódzkiej Bramy Miasta wprowadzi się Wella Company, najszybciej rozwijający się...
Rusza drugi etap realizacji wielkiej inwestycji Panattoni pod Wrocławiem [ZDJĘCIA]
Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, ruszył z realizacją II etapu swojej na...
Warszawski Skyliner siedzibą Booksy
Międzynarodowa platforma rezerwacji wizyt dla branży health & beauty – Booksy, wynajęła 1,5 tys...