AKTYWNOŚĆ DEWELOPERÓW WE WROCŁAWIU NABIERA TEMPA

AKTYWNOŚĆ DEWELOPERÓW WE WROCŁAWIU NABIERA TEMPA

Wrocław
these_eyes
these_eyes
REKLAMA
Według międzynarodowej firmy doradczej Savills, zasoby nowoczesnych powierzchni biurowych we Wrocławiu przekroczyły 540 000 m², a firma prognozuje, że w ciągu najbliższych dwóch lat mogą wzrosnąć o kolejne 210 000 m². W zeszłym roku na rynek wrocławski trafiło 73 600 m² nowych powierzchni biurowych, a na początku 2014 r. w budowie znajdowało się już 103 000 m.

 

Tomasz Buras, dyrektor Działu Powierzchni Biurowych w Savills Polska mówi: „ Aktywność deweloperów we Wrocławiu znacznie wzrosła, co może wywołać presję na efektywny poziom czynszów, a tym samym sprawić, że wrocławski rynek biurowy będzie jeszcze bardziej konkurencyjny.”

 

Skanska, Echo Investment i SwedeCenter to najbardziej aktywni deweloperzy biurowi w polskich miastach regionalnych i tak jest również we Wrocławiu, gdzie razem ta trójka deweloperów ma obecnie około 35% udział w powierzchni, która jest planowana na najbliższe dwa lata. Niemniej jednak lokalni deweloperzy, tacy jak Vantage Development, Archicom, Descont, Devco, Fig, Gant czy Wojdyła Budownictwo w dalszym ciągu odgrywają ważną rolę.

 

Tomasz Buras dodaje: “Rosnąca dostępność powierzchni biurowych stanowi duży atut dla nowych najemców, oferując im większy wybór budynków i umożliwiając wynegocjowanie bardziej korzystnych warunków finansowych.”

REKLAMA

 

W porównaniu do innych miast regionalnych, popyt na powierzchnie biurowe we Wrocławiu utrzymuje się na wysokim poziomie. Większy wolumen transakcji najmu zawartych w 2013 r. odnotowano jedynie w Krakowie, aczkolwiek absorpcja netto była wyższa we Wrocławiu, co oznacza, że we Wrocławiu zawarto więcej nowych umów najmu.

 

Według Savills, wzrost aktywności deweloperów w ciągu ostatnich dwóch lat spowodował jednak znaczny wzrost wskaźnika pustostanów z 4.5% na koniec 2011 r. do 8.0% rok później i 11.7% na koniec 2013 r. To relatywnie wysoki poziom w porównaniu do danych z ubiegłych lat, aczkolwiek tylko nieco wyższy od średniego wskaźnika dla głównych miast regionalnych w Polsce, który jest szacowany na 10.9%.

 

Stawki czynszu za powierzchnie biurowe w najlepszych budynkach we Wrocławiu kształtują się na poziomie EUR 14.00-15.00 za m²/m-c. Savills przewiduje, że stawki pozostaną stabilne w 2014 r., lecz mogą odnotować spadek w 2015 r. na skutek znacznego wzrostu podaży.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA