Wrocławski rynek biur: dynamiką ustępujemy tylko stolicy, podażą gonimy Kraków

Wrocławski rynek biur: dynamiką ustępujemy tylko stolicy, podażą gonimy Kraków

Wrocław
tuWroclaw.com
tuWroclaw.com
REKLAMA

Wrocław coraz lepiej poczyna sobie na rynku biurowców. Pod względem podaży ustępujemy jedynie Warszawie i Krakowowi, więcej nowych biur powstaje tylko w stolicy, a niższym wskaźnikiem niewynajętych powierzchni może pochwalić się wyłącznie Lublin. - Biorąc pod uwagę aktualną aktywność budowlaną deweloperów, stolica Dolnego Śląska w perspektywie najbliższego roku może zbliżyć się pod kątem całkowitych zasobów biurowych do Krakowa - komentują eksperci.

Jak wynika z najnowszego raportu Jones Lang LaSalle, Wrocław jest trzecim po Warszawie i Krakowie największym rynkiem biurowym w Polsce. Aktualnie całkowite zasoby biurowe miasta wynoszą około 428 000 mkw. Wrocław to także jeden z najbardziej dynamicznych rynków biurowych w Polsce pod kątem liczby realizowanych inwestycji - pod tym względem ustępujemy jedynie Warszawie.

Na koniec III kw. 2012 r. w aktywnej budowie pozostawało około 128 000 mkw. w 17 projektach biurowych. Kolejne 24 biurowce (łącznie około 450 000 mkw.) są w fazie koncepcyjnej. 56% budowanej powierzchni we Wrocławiu zostało już wynajęte. Główny nacisk deweloperzy kładą na południową część miasta w niedalekiej odległości od centrum.

- Od kilku lat Wrocław, jako centrum biznesowo-usługowe, rozwija się w dobrym tempie. Duża w tym zasługa władz Wrocławia, Izb Gospodarczych i agencji powołanych do ściągania inwestorów. Rocznie do miasta przychodzi kilku znanych i znaczących inwestorów, którzy potrzebują obiektów do prowadzenia swojej działalności. Dodatkowo firmy już obecne we Wrocławiu, wraz z własnym rozwojem, potrzebują większych, nowoczesnych biurowców. W tym widzimy szansę zarówno dla dzisiejszego, jak i przyszłego zapotrzebowania na powierzchnie biurowe – uważa Edward Laufer, prezes zarządu Vantage Development.



Wysoka aktywność budowlana deweloperów przyczyni się do wzrostu wskaźnika powierzchni niewynajętej. W III kw. 2012 r. ponad 24 000 mkw. biur we Wrocławiu pozostawało bez najemców, co odpowiada współczynnikowi powierzchni niewynajętej w wysokości 5,7%. Niższy wskaźnik spośród największych polskich miast zanotował jedynie Lublin.

- Wysoki poziom wynajęcia aktualnie realizowanych inwestycji biurowych potwierdza, że popyt na powierzchnie biurowe we Wrocławiu pozostaje bardzo silny. Co więcej, biorąc pod uwagę aktualną aktywność budowlaną deweloperów, stolica Dolnego Śląska w perspektywie najbliższego roku może zbliżyć się pod kątem całkowitych zasobów biurowych do Krakowa, który od wielu lat jest największym po Warszawie rynkiem w Polsce - komentuje Mateusz Polkowski, starszy analityk rynku z Jones Lang LaSalle.

Jak już informowaliśmy w październiku, pięć z dziesięciu największych umów najmu powierzchni biurowej w Polsce podpisano w III kwartale 2012 roku we Wrocławiu.

Popyt jest generowany głównie przez firmy już działające i rozwijające się w mieście (np. UPS, Tieto, Capgemini), jak również przez nowe podmioty dopiero wchodzące na wrocławski rynek (BD Europe czy Qatar Airways European Contact Centre).

Łącznie w pierwszych trzech kwartałach 2012 r. we Wrocławiu firmy wynajęły rekordowe 63 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej (ponad 17 000 mkw. więcej niż w całym 2011 r.). Największymi kontraktami podpisanymi w tym roku we Wrocławiu były umowy przednajmu zawarte przez Nokię Siemens Networks w kompleksie Green Towers (14 400 mkw.) oraz firmę z sektora finansowego w biurowcu Green Day (10 500 mkw.). Jak udało nam się ustalić, tą firmą jest szwajcarski Credit Suisse.

Najwyższe czynsze transakcyjne we Wrocławiu (rejestrowane w centrum miasta) na koniec III kw. 2012 roku oscylowały na poziomie 14,50-15,50 euro za mkw. miesięcznie dla średniej wielkości umów.

REKLAMA
Autor: Tomek Matejuk

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA