Eksperci: w 2015 roku biur we Wrocławiu będzie dwa razy więcej

Eksperci: w 2015 roku biur we Wrocławiu będzie dwa razy więcej

Wrocław
tuWroclaw.com
tuWroclaw.com
REKLAMA

- To był bardzo dobry rok dla wrocławskiego rynku nieruchomości komercyjnych - chórem podkreślają eksperci. Rekordowy popyt na powierzchnię biurową, gigantyczny wzrost podaży w porównaniu do ubiegłego roku, a także "odmrożenie" wielu inwestycji i sporo nowych projektów - to wszystko sprawiło, że prognozy na kolejne lata są bardzo optymistyczne. - W 2015 roku będziemy mieć do czynienia z podwojeniem obecnej podaży biur - twierdzą znawcy rynku.

W poniedziałek informowaliśmy, że powoli znikają "czarne dziury" w centrum Wrocławia. Działki, które od wielu lat pozostawały niezagospodarowane, w końcu znalazły inwestorów, którzy stawiają na tych terenach m.in. biura i hotele. Chodzi chociażby o grunty po dawnym dworcu PKS, starej drukarni czy parkingu Frasyniuka.

Eksperci są zgodni - to był bardzo dobry rok dla wrocławskiego rynku nieruchomości komercyjnych.

- W ciągu tego roku, rynek odnotował znaczący wzrost podaży nowoczesnej powierzchni biurowej – do końca 2012 r. zostanie oddanych do użytku aż 73,192 mkw. (w 2011 r. oddano w sumie jedynie 10,000 mkw.). Utrzymujący się niski wskaźnik powierzchni wolnych oraz wysoki poziom aktywności najemców (w ostatnich 3 kw. 2012 zostało wynajętych aż 64,572 mkw.) skłonił deweloperów do rozpoczynania realizacji nowych inwestycji, które były do tej pory „zamrożone” - wyjaśnia Daria Dudek, manager regionalny z Colliers International.

- Wysoka aktywność deweloperów  świadczy o tym, iż wierzą w siłę rynku wrocławskiego oraz stabilność popytu w najbliższych latach. Cóż, popyt na powierzchnię biurową w tym roku mamy najwyższy w historii tego rynku - dodaje Anna Kot, dyrektor regionalny w Jones Lang LaSalle.

Jak podkreśla Anna Kot, kolejne 24 biurowce (łącznie około 450 000 mkw.) są w fazie koncepcyjnej. Aktualnie pod względem podaży powierzchni biurowej ustępujemy jedynie Warszawie i Krakowowi - to drugie miasto możemy jednak wkrótce dogonić.

- Zakładając, że deweloperzy pozyskają finansowanie i ukończą swoje projekty zgodnie z harmonogramem, w 2015 roku będziemy mieć do czynienia z podwojeniem obecnej podaży - szacuje Daria Dudek.

Eksperci wyliczają, że największymi projektami biurowymi zaplanowanymi na najbliższe lata są dwie inwestycje Skanskiej: Green Day oraz biurowiec przy ul. Piotra Skargi, Times II realizowany przez UBM między ulicą Ruską a św. Mikołaja oraz świeżo ogłoszony przez Echo Investment biurowiec West Gate.

REKLAMA
Autor: Tomek Matejuk

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA