Kto i gdzie wynajmował biura w 2015 r. – JLL z największym udziałem w rynku i rekordową ilością powierzchni wynajętej

Kto i gdzie wynajmował biura w 2015 r. – JLL z największym udziałem w rynku i rekordową ilością powierzchni wynajętej

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Międzynarodowa firma doradcza JLL przeanalizowała wszystkie transakcje najmu powierzchni biurowej podpisane w 2015 r.
W ubiegłym roku w całej Polsce wynajęto 1,5 mln mkw. nowoczesnych biur. Najwięcej – 834 000 mkw. – firmy wynajęły w Warszawie, 226 200 mkw. w Krakowie, a 127 600 mkw. we Wrocławiu. 
– „Dużo działo się na rynkach regionalnych, które odnotowały znaczący wzrost popytu na nowoczesne powierzchnie biurowe. Popyt w Trójmieście był o 61% wyższy w porównaniu z 2014 r., w Krakowie o 56%, w Łodzi o 53%, we Wrocławiu o 34%, a w Katowicach o 29%. Rok 2015 był wyjątkowy dla Poznania, w którym podpisano umowy na ok. 65 000 mkw., czyli trzy razy więcej niż w 2014 r.” – wyjaśnia Anna Bartoszewicz-Wnuk, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa w JLL.
Największe umowy najmu zawarto w Łodzi (mBank; nowa siedziba, 24 000 mkw.), w Krakowie (Shell; centrum nowoczesnych usług dla biznesu, 22 000 mkw.) oraz w Warszawie (firma IT, oddział badawczo-rozwojowy, ponad 21 000 mkw.).
Najwięcej biur w skali kraju wynajmowały firmy z sektora usług, telekomunikacji i IT oraz bankowości i finansów. Na kolejnych miejscach znalazły się firmy produkcyjne, ubezpieczeniowe oraz sektor publiczny, który w sumie w zeszłym roku wynajął 75 000 mkw. w całej Polsce.
Według opinii Karola Patynowskiego, Dyrektora w Dziale Reprezentacji Najemcy w JLL, firmy mają obecnie coraz bardziej specyficzne oczekiwania względem zajmowanej powierzchni. Zdają sobie sprawę, że dobrze zaprojektowane i przyjazne pracownikom biuro może być kartą przetargową w walce o młode talenty. 
REKLAMA
– „Firmy poszukujące nowoczesnych powierzchni nie patrzą tylko na kwestie finansowe, ale chcą zapewnić swoim pracownikom biuro w świetnej lokalizacji, z dobrym dostępem do transportu publicznego oraz szeregiem udogodnień w sąsiedztwie. Nowocześnie urządzone przestrzenie biurowe, komfortowe miejsce pracy dostosowane do konkretnych potrzeb pracowników, parking dla rowerów, przestronna kuchnia, kreatywne przestrzenie to pracy zespołowej – to tylko niektóre elementy, którymi pracodawcy mogą skutecznie przekonać najlepszych kandydatów” – dodaje Karol Patynowski. 
W 2015 roku 22% wszystkich kontraktów stanowiły duże umowy najmu – na ponad 10 000 mkw. Na drugim miejscu znalazły się firmy, które wynajęły powierzchnię od 2 000 do 5 000 mkw.
Jeżeli chodzi o strukturę umów najmu, 38% wszystkich kontraktów stanowiły nowe umowy najmu w budynkach istniejących, 29% odnowienia, 21% umowy typu „pre-let” (przednajem), a ekspansje 9%.
– „Cieszy nas tak duża aktywność najemców, którzy poszukują nowoczesnych biur w dobrej cenie. W 2015 r. zespół ekspertów JLL doradzał przy transakcjach najmu biur o łącznej powierzchni ok. 285 000 mkw., co daje najwyższy, 25-procentowy udział w rynku wśród wszystkich firm doradczych. Jest to jednocześnie największa ilość metrów kwadratowych wynajętych przez agencję w jednym roku w historii naszego rynku” - informuje Anna Młyniec, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy JLL.
– „Aktualnie w Polsce buduje się prawie 1,5 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, z czego najwięcej w Warszawie – ok. 700 000 mkw., Wrocławiu – 184 000 mkw. i Krakowie – 183 000 mkw. Firmy planujące przeprowadzkę mają w czym wybierać” – dodaje Anna Młyniec.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA