Savills otworzył biuro w Krakowie

Savills otworzył biuro w Krakowie

Kraków
REKLAMA
1 lipca 2016 roku działalność rozpoczęło biuro Savills w Krakowie. Nowo otwarta siedziba międzynarodowego doradcy na rynku nieruchomości mieści się w nowoczesnym biurowcu K1, zlokalizowanym w ścisłym centrum miasta przy Al. Pokoju 1.
Pierwszym pracownikiem krakowskiego biura Savills został Carlos Panek Soares de Araújo, który będzie reprezentował zarówno najemców, jak i właścicieli nieruchomości, negocjując w ich imieniu oraz monitorując rynek powierzchni biurowych w regionie.
Biuro w Krakowie jest czwartym oddziałem firmy w Polsce. Savills ma już swoje biura w Warszawie (siedziba główna), Wrocławiu oraz Poznaniu.
„Dostrzegamy potencjał Krakowa i cieszymy się, że będziemy brali aktywny udział w jego rozwoju. Rynek biurowy w Krakowie jest największym rynkiem regionalnym, oferującym ponad 800 000 m kw. powierzchni biurowej do wynajęcia. Jest też jednym z najbardziej dynamicznych rynków: od 2010 r. podaż powierzchni biurowej w mieście podwoiła się. W najbliższych latach Kraków nie tylko utrzyma wysokie tempo rozwoju, ale jeszcze je przyśpieszy przekraczając 1 000 000 m kw. powierzchni biurowej w 2017 r. Stąd moje przekonanie, że pozycja Krakowa jako lidera rynków regionalnych jest niezagrożona i miasto nadal będzie przyciągać najemców, deweloperów oraz inwestorów” – mówi Tomasz Buras, Dyrektor Zarządzający Savills w Polsce.
REKLAMA
Mimo tak szybkiego rozwoju, popyt przewyższa podaż. Wskaźnik pustostanów od lat utrzymuje się na najniższym wśród rynków regionalnych poziomie – na koniec pierwszego kwartału wynosił 5,7%, czyli prawie dwukrotnie mniej niż średnio w miastach regionalnych (10,7%). W 2015 r. co trzeci m kw. wynajętej powierzchni biurowej na rynkach regionalnych przypadał na Kraków, gdzie wynajęto ponad 170 000 m kw. Miasto przyciąga najemców z branży IT oraz sektora BPO/SSC, gdzie zatrudnionych jest prawie 50 tys. osób – najwięcej w Polsce. Kraków wybrały takie firmy jak: Shell, Caphgemini, CH2M, Motorola, ABB, Akamai, Delphi, Aon Hewitt, Brown Brothers oraz Heineken.
Rozwojowi rynku biurowego w Krakowie sprzyja także wysoka dostępność dobrze wykształconych pracowników. Korzystną sytuację na rynku pracy w Krakowie potwierdza jedna z najniższych w kraju stopa bezrobocia – 4,4% oraz relatywnie niskie koszty zatrudnienia (około 20% niższe niż w Warszawie).
Do najbardziej aktywnych developerów na rynku należą: Buma, TPG (TriGranit), Avestus, Echo Investment oraz Skanska.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA