Gdzie powstanie druga elektrownia jądrowa w Polsce? Rząd wskazuje preferowane lokalizacje

Orzech

Gdzie powstanie druga elektrownia jądrowa w Polsce? Jak poinformował we wtorek wiceminister przemysłu Wojciech Wrochna, rząd w 2026 roku zamierza podjąć decyzję o lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej. Jedną z preferowanych lokalizacji w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) będzie Konin.

– „Na podstawie tego, co zostało przedstawione, (…) lokalizacja w Koninie jest lokalizacją, która nie wyklucza posadowienia elektrowni jądrowej, bo wszystkie wady zasadnicze, które zgodnie z rozporządzeniem są wskazane, nie występują” – poinformował wiceminister Wrochna.

– „Pozytywnie ocenione zostały warunki geologiczne, hydrologiczne i sejsmologiczne” – dodał.

Na podstawie badań Konin będzie wskazany w aktualizacji PPEJ jako jedna z dwóch preferowanych lokalizacji budowy drugiej elektrowni jądrowej. Łącznie będą wskazane cztery lokalizacje – dwie preferowane i dwie dodatkowe.

Wiceminister Wrochna podkreślił, że będą to miejsca już teraz wymienione w dokumencie, by uniknąć wykonywania ponownej oceny oddziaływania na środowisko dla tych lokalizacji.

Aktualizacja PPEJ ma zostać opublikowana w najbliższych dniach. Pozwoli ona na rozpoczęcie dyskusji z potencjalnymi inwestorami na temat wyboru dostawcy technologii.

– „Chcemy, by inwestor i dostawca technologii również miał wpływ na to, gdzie ta inwestycja będzie zlokalizowana po to, żeby optymalnie dobrać lokalizację pod technologię” – podkreślił wiceminister Wrochna.

– „Chcielibyśmy w przyszłym roku, pewnie pod jego koniec, móc tę kierunkową decyzję podjąć” – dodał Wrochna.

Elementem dyskusji z potencjalnymi dostawcami technologii będzie też model biznesowy inwestycji, ale druga elektrownia jądrowa nie będzie budowana wyłącznie przez kapitał państwowy.

– „Ten drugi model może uwzględniać udział partnerów prywatnych lub chcemy, żeby uwzględniał udział partnerów prywatnych, którzy są w stanie to sfinansować. Jak ten model będzie wyglądał – to wyjdzie nam w tych negocjacjach. Nie zamykamy się na żaden z modeli, włącznie z udziałem potencjalnych odbiorców energii we współfinansowaniu tej elektrowni” – powiedział wiceminister Wrochna.

Dodał też, że wcześniejsze porozumienia pomiędzy PGE, ZE PAK i KHNP to „bardzo dobry punkt startu”.

Przypomnijmy, w 2023 r. PGE i ZE PAK utworzyły spółkę PGE PAK Energia Jądrowa, która planowała we współpracy z koreańską firmą KHNP wybudować w Koninie elektrownię jądrową o mocy 2800 MW.

W styczniu tego roku obie spółki poinformowały o podpisaniu niewiążącego porozumienia w sprawie ewentualnego kupna przez PGE akcji w spółce PGE PAK Energia Jądrowa. Porozumienie daje PGE czas do 30 czerwca 2025 r. i wyłączność na prowadzenie negocjacji w sprawie akcji.

Obecnie PGE i ZE PAK posiadają po 50 proc. akcji PGE PAK Energia Jądrowa.

Aktualnie obowiązująca wersja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) z 2020 r. zakłada budowę dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW przez należącą w 100 proc. do Skarbu Państwa spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) jako inwestora i operatora. Jako partnera dla pierwszej elektrowni poprzedni rząd wskazał konsorcjum Westinghouse-Bechtel. Ma ona powstać w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu.

Źródło: PAP, Ministerstwo Przemysłu, PGE PAK Energia

Zdjęcie główne w artykule: zdjęcie ilustracyjne.