Grupa Capital Park otrzymała pozwolenie na modernizację XIX-wiecznej zabytkowej kamienicy w centrum Szczecina

Orzech

Grupa Capital Park otrzymała pozwolenie na modernizację XIX-wiecznej zabytkowej kamienicy w centrum Szczecina. Zaniedbany pustostan stanie się – zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem – prestiżowym budynkiem mieszkalnym z 62 wysokiej klasy apartamentami projektu biura architektonicznego Dedeco.

Warszawski deweloper – Grupa Capital Park – postanowił tchnąć nowe życie w kolejny historyczny budynek. Tym razem zrewitalizuje zabytkową kamienicę w samym sercu Szczecina – przy urokliwej Alei Fontann na Placu Grunwaldzkim. Trzyskrzydłowa neobarokowa kamienica wzniesiona została pod koniec lat 90. XIX wieku.

Po II wojnie światowej powstała tu przychodnia miejska, która funkcjonowała aż do początku XXI wieku, jednak przez 20 ostatnich lat budynek był niezagospodarowany. Cechą charakterystyczną kamienicy jest elewacja zróżnicowana wykuszami. Zabytkowe dwie główne klatki schodowe wyposażone zostały w drewniane biegi z masywnymi rzeźbionymi tralkami. Na posadzkach widoczna jest wielobarwna ceramika. W niektórych miejscach zachowały się też kompozycje malarskie, z których część pokryto warstwą pozłotniczą. Kamienica widnieje w gminnej ewidencji zabytków.

Projekt jej rewitalizacji zakłada zachowanie oryginalnej elewacji frontowej z jej wszystkimi detalami architektonicznymi nawiązującymi do form barokowych oraz dwóch klatek schodowych z uwagi na ich wysoką wartość artystyczną. Główne wejście ma podkreślić odrestaurowana oryginalna brama wejściowa. Cały proces odnowy budynku realizowany będzie w uzgodnieniu ze szczecińskim konserwatorem zabytków.

– Projekty z historią i duszą to takie, które lubimy najbardziej. Z jednej strony są dużym wyzwaniem i wiążą się z ogromną odpowiedzialnością, ale z drugiej strony efekt końcowy daje największą satysfakcję. Cieszymy się, że po zabytkowej kamienicy na toruńskiej Starówce, hotelu Hampton by Hilton Old Town w Gdańsku i Fabryce Norblina w Warszawie, będziemy mieli okazję odtworzyć piękną XIX-wieczną kamienicę i — zgodnie z założeniem jej twórców — stworzyć wyjątkowe miejsce do życia. Nowa rezydencja będzie ozdobą tej wyjątkowej lokalizacji, dlatego z niecierpliwością czekamy na start prac – mówi Sylwia Filewicz, Head of Development & Construction Department w Grupie Capital Park.

W zrewitalizowanym obiekcie powstanie Rezydencja Aleja Fontann, w której na 6 nadziemnych poziomach, zlokalizowane zostaną 62 wysokiej klasy apartamenty o łącznej powierzchni użytkowej ok. 5 600 mkw. Wysokość niektórych przekraczać będzie nawet 4 metry. Kolejnym wyjątkowym, bo rzadko spotykanym w tego rodzaju nieruchomościach, uzupełnieniem potrzeb przyszłych mieszkańców będzie dwupoziomowy garaż podziemny na 61 miejsc parkingowych. Za projekt modernizacji Rezydencji Aleja Fontann odpowiedzialni są architekci z biura Dedeco.

Plac Grunwaldzki, przy którym znajduje się inwestycja, pełni też funkcję parku. Jest największym i najbardziej spektakularnym tego rodzaju układem urbanistycznym w Szczecinie. Jego plan w latach 60-tych XIX wieku – na wzór paryskich projektów – opracował niemiecki inżynier James Hobrecht. W okolicy inwestycji znajduje się Ratusz Miejski i Uniwersytet Szczeciński.

– Położenie kamienicy w najatrakcyjniejszej części Szczecina narzuca stworzenie obiektu o bardzo wysokim standardzie użytkowym. Naszym podstawowym założeniem projektowym stało się więc stworzenie ekskluzywnych apartamentów, spełniających najwyższe standardy współczesnych, wymagających mieszkańców. Jednak wszystko, co jest potrzebne do stworzenia wyjątkowego charakteru apartamentowca, już tu było. Kluczem do sukcesu jest staranna rewitalizacja, wyważona ingerencja i przystosowanie do nowych, współczesnych potrzeb, w poszanowaniu spuścizny tego miejsca. Dzięki temu powstanie obiekt o niezwykłych walorach i nadzwyczajnym klimacie – mówi arch. Izabela Błaszkiewicz-Koza z biura architektonicznego Dedeco.

Grupa Capital Park odkupiła kamienicę od poprzedniego właściciela w 2022 roku. Rezydencja Aleja Fontann jest pierwszym projektem rewitalizacyjnym realizowanym przez warszawską spółkę w Szczecinie.

W trakcie 20 lat swojej działalności Grupa Capital Park przeprowadziła ponad 140 transakcji inwestycyjnych o wartości 4,25 mld złotych oraz zrealizowała 320 000 mkw. powierzchni w projektach biurowych, handlowych, mieszkaniowych oraz wielofunkcyjnych. Za jego sprawą powstały takie inwestycje jak Fabryka Norblina, Royal Wilanów, Eurocentrum Office Complex czy sieć parków handlowych Street Mall Vis à Vis. Obecnie, oprócz Rezydencji Aleja Fontann, spółka przygotowuje dwa kolejne projekty do realizacji – inwestycję mieszkaniową w Gdańsku na Polskim Haku oraz wielofunkcyjny i miastotwórczy projekt Nowy Wełnowiec, który powstanie na poprzemysłowych terenach Katowic.