Krakowski deweloper, Monea Properties, zburzy większą część XIX-wiecznej, zabytkowej kamienicy przy ulicy Długiej. W nowym budynku oferuje niemal 40 mieszka, w tym część dwupoziomowych. Ceny sięgają 25 000 złotych za metr kwadratowy.
Monea Properties rozpoczęła w ubiegłym kwartale pierwsze prace przy kamienicy zlokalizowanej przy ul. Długiej 24 na krakowskim Starym Mieście. Przerwała je jednak w związku z epidemią koronawirusa. We wrześniu chce zacząć już właściwe roboty. Zamierza pozostawić z istniejącego obiektu ścianę frontową. Planuje oddać inwestycję do użytku w I kwartale 2022 roku. Ruszyła już ze sprzedażą. Ceny kształtują się w zakresie 18 500-25 000 zł/mkw.
Kamienica powstała w 1893 roku według projektu architekta Jana Drzewieckiego. Jest wpisana do gminnej ewidencji zabytków. Poprzedni inwestor, Krystyna Ścieszka-Hojny Administracja Budynków z Krakowa, miał inne plany od obecnego. Już w lutym 2013 roku uzyskał pozwolenie na nadbudowę, rozbudowę i przebudowę kamienicy na budynek biurowo-usługowy z funkcją mieszkalną. Zgodnie z zamieszczoną na obiekcie tablicą informacyjną prace miały trwać przez cztery lata od czerwca 2016 roku.
Materiały Inwestora
Apartamentowiec z fitnessem i recepcją
Długa Residence to pięciopiętrowy apartamentowiec z 38 mieszkaniami: 29 jedno- (24,92-43,33 mkw.) i 9 dwupokojowymi (25,3-86,82 mkw.). Cześć z nich jest dwupoziomowa. Do niektórych mieszkań przynależą balkony/tarasy (2,41-25,14 mkw.). Za to we wszystkich Monea Properties przewidziała klimatyzację, wideodomofon, nawiewno-wywiewną wentylację mechaniczną oraz system do zdalnego sterowania oświetleniem, ogrzewaniem i klimatyzacją z możliwością rozbudowy o następne moduły.
Inwestor przeznaczył parter pod dwa lokale usługowe o powierzchniach 224,13 i 334,11 mkw. W środku budynku zaplanował też całodobową recepcję, parking podziemny z 10 stanowiskami, siłownię, salę fitness oraz saunę. Dostępne są też winda oraz monitoring.
– Obiekt nawiązywać będzie do zabytkowych XIX-wiecznych kamienic z tradycyjnym podziałem elewacji na poziomie parteru wykończonego kamieniem – zapowiada deweloper. – We wnętrzu zachowane zostaną istniejące klimatyczne piwnice z oryginalnymi ceglanymi stropami oraz historyczne elementy ozdobne. Od strony oficyny obiekt posiadać będzie duże, przeszklone powierzchnie.
Zdjęcia i wizualizacje są dostępne w galerii.
A co z Pałacem Pokutyńskich?
Zmiana może czekać także inną zabytkową kamienicę na Starym Mieście, tę przy ul. Karmelickiej. Większa część Pałacu Pokutyńskich trafi na komorniczą licytację. Chętni muszą przygotować co najmniej prawie 11 mln zł. O szczegółach pisaliśmy w tym miesiącu.
JJ